Rodzina Radia Maryja modliła się na Jasnej Górze

Nie zatrzymał ich ani deszcz, ani pandemia koronawirusa. Członkowie „Rodziny Radia Maryja” po raz 29. licznie zapełnili jasnogórskie błonia, podczas swojej dorocznej pielgrzymki. W tym roku spotkanie przyjęło charakter jednodniowy. Wszystkie wydarzenia związane z pielgrzymką miały miejsce 11 lipca.

Pierwszym punktem spotkania była wspólna modlitwa różańcowa. Następnie na specjalnie przygotowanej scenie odbyły się koncerty Eleni, Macieja Wróblewskiego oraz braci z Zakonu Braci Mniejszych.

O godz. 15.00 wielka Rodzina Radia Maryja modliła się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Zaraz po niej rozpoczął się główny punkt pielgrzymki, uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka  Jędraszewskiego.

W homilii metropolita krakowski mówił o niebezpieczeństwach kulturowych zagrażających naszemu społeczeństwu:

-Miejsce obiektywnej prawdy zajmują: post-prawda, relatywizm, kłamstwo i fake-newsy. W zaistniałej pustce duchowej ludzie stają się zupełnie bezbronni wobec ideologii wyrastających – jak bolszewizm – z korzeni marksistowskich, podważających instytucje małżeństwa i rodziny i tworzących programy, których celem jest moralna deprawacja dzieci i młodzieży. Człowieczeństwo ludzi, które przecież nie może istnieć i rozwijać się bez prawdy, dobra i piękna, jest już w samych swych fundamentach zagrożone. Miejsce chrześcijańskiego humanizmu chce zająć antyhumanizm, miejsce obiektywnych i trwałych wartości – nihilizm, miejsce osoby ludzkiej stworzonej na Boży obraz i podobieństwo – dziwna istota pozbawiona tożsamości, wydana na łup złudnym i krótkotrwałym przyjemnościom zmysłowym.

-W tej sytuacji, podobnie jak polscy biskupi 100 lat temu, kierujemy nasz wzrok ku Matce Bożej Jasnogórskiej, naszej Królowej, i wołamy: Matko, ratuj! – dodał.

Metropolita Krakowski zwrócił się do zgromadzonych:

-Droga Rodzino Radia Maryja, od prawie 30. lat tworzycie wspólnotę zatroskaną o to, aby wskazywać na Chrystusa i w ten sposób przyczyniać się do rozwoju człowieka i człowieczeństwa na polskiej ziemi, a także poza jej granicami – mówił kaznodzieja – Wspólnotę zatroskaną o to, by budować autentyczny, chrześcijański humanizm. Trwajcie, moi drodzy w tym wielkim, głęboko humanistycznym dziele, trwajcie w nim dzisiaj, jutro, przez następne dni, miesiące i lata.

Mszę św. koncelebrowali członkowie Episkopatu Polski, m.in. bp Andrzej Przybylski i bp Antoni Długosz.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi; Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny; Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej; czy Michał Woś, minister środowiska.

Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert orkiestry „Victoria” z parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie.

JS/BPJG