Sienkiewicz tonie w kwiatach – Targi Ogrodnicze w Częstochowie

Sansewierie, skrzydłokwiaty, begonie, surfinie i można by tak jeszcze długo wymieniać. Te i wiele innych gatunków kwiatów, jak również drzewek oferują wystawcy na corocznych Targach Ogrodniczych, które w dniach 12-13 maja odbywają się na terenie IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.

Daria i Jola przyjechały z Julianowa. Przedstawiają, które kwiaty cieszą się największą popularnością. Podkreślają też, że hodowla kwiatów to ciężka praca:

– W tym roku najlepiej sprzedaje się surfinia i pelargonia wisząca. Duże wzięcie mają też fuksje. Hodowla kwiatów jest czasochłonnym zajęciem. Kwiat wymaga podlewania, nawożenia, obrywania i przycinania.

Szeroką ofertą może pochwalić się Anna Gołębiowska:

– Sprzedaję rośliny rabatowe i pokojowe, przede wszystkim te, które oczyszczają powietrze: sansewieria, skrzydłokwiat, fikus monstera, czy też rośliny bluszczowate, jak np. cissus rombolistny. Bez roślin ciężko byłoby żyć.

Zapytaliśmy również klientów, jakie kwiaty kupują. Pani Halina z Częstochowy chciała upiększyć swój balkon:

– Szukam ziół. Chciałam kupić miętę i posadzić w doniczce na balkonie dla własnego, domowego użytku. Kwiaty wymagają wiele troski, ale też pięknie się za nią odwdzięczają.

Na Targach Ogrodniczych spotkaliśmy również Krzysztofa Brzeźnickiego z Ołowianki. Z dumą przyznał, że od 1971 r. jest mistrzem pszczelarskim. Pan Krzysztof może pochwalić się bardzo dokładną znajomością tematu:

– Najlepsze są miody leśne: spadziowe i wrzosowe, ponieważ zawierają najwięcej mikroelementów. Poza tym są to miody najbardziej ekologiczne. Oferuję każdy rodzaj miodu: lipowy, akacjowy, gryczany, rzepakowy, wielokwiatowy. Miody spadziowe i lipowe zalecane są dla osób chorujących na serce. Miód spadziowy jest najbardziej odżywczy, wzmacniający organizm. Miód lipowy z kolei zalecany jest w przypadku przeziębień, a miód akacjowy, z racji swojej delikatności, jest odpowiedni dla dzieci. Osoby o słabych naczyniach krwionośnych lub takie, które straciły krew, np. w trakcie operacji, powinny sięgnąć po miód gryczany.

Tegoroczne Targi Ogrodnicze zorganizował częstochowski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oraz Wojewódzka Spółdzielnia Ogrodniczo – Pszczelarska.

MO