Siła ludzkiego mózgu wykorzystywana w biofeedbacku

slider01

Naukowcy z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wyszli z inicjatywą odnalezienia odpowiedzi na pytanie o siłę ludzkiego umysłu. Kwestie dotyczące najbardziej złożonego narządu człowieka zajmowały twórców książki pt. „Biofeedback. Innowacje”. Redaktor publikacji – dr Paweł Borkowski z Laboratorium Badań Eksperymentalnych Biofeedback im. św. Ojca Pio w Akademii im. Jana Długosza – jest również pomysłodawcą i autorem projektu badawczego, na który środki unijne pozyskała częstochowska uczelnia.

Biofeedback jest to metoda terapeutyczna, w której uczymy się promować pewne określone stany organizmu, optymalne dla jego funkcjonowania przy użyciu urządzeń mierzących parametry fizjologiczne. To czysto naukowa technika, choć często ludzie mają o niej mylne – wyolbrzymione – pojęcie. W przypadku kiedy ktoś zgłasza bóle karku spowodowane ciężką pracą lub stresem, wtedy można podłączyć mu czujnik napięcia mięśniowego, pokazując w jakiej pozycji głowa tej osoby powinna się znajdować, żeby bóle nie występowały – wyznaje dr Paweł Borkowski.

Metoda biofeedback stosowana jest często u dzieci, u których zauważyć można nadpobudliwość lub problemy z koncentracją. Wstępnym badaniem w przypadku tej techniki jest Electroencefalografia, czyli badanie EEG głowy.

W stosowanej przez nas metodzie najważniejsze jest to, by osoba, u której stosuje się terapię nauczyła się, że dla niej optymalny jest jeden konkretny stan mózgu. Informacje tego typu udzielane są za pomocą mierników mierzących potencjał bioelektryczny mózgu – EEG. Moim celem było sprawdzenie skuteczności biofeedbacku. Dzięki zdobyciu środków finansowych niezbędnych do realizacji projektu, a także bezinteresownemu wsparciu osób działających w naszym laboratorium, oferujemy darmową, zarówno diagnozę, jak i terapię. W związku z tym pojawia się u nas wielu ludzi, którzy dostarczają nam wiedzy naukowej, związanej z nurtującymi nas kwestiami – podkreśla dr Borkowski.

Biofeedback jest wykorzystywany również przy rehabilitacji niepełnosprawnych i poprawy koncentracji kierowców i sportowców. Częstochowskie laboratorium składa się z dwóch pomieszczeń. W jednym z nich znajdują się fotele do terapii grupowej i elektroencefalograf, natomiast w drugim sprzęt do terapii indywidualnej.

źródło: foto:  http://biofeedback.ajd.czest.pl/

PI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content