„Statio” nr 16 – kościół Świętych Pierwszych Męczenników Polski

 

Czas Wielkiego Postu jest w szczególny sposób przeżywany przez Częstochowian. Z inicjatywy Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo, na ten czas poszczególne kościoły stają się „stacjami” Wielkiego Postu.

W tych dniach wierni z całego miasta pielgrzymują do wybranego kościoła stacyjnego. 21 marca był to kościół Świętych Pierwszych Męczenników Polski. Jeden z wiernych, Jan Rydz mówi o słuszności inicjatywy:

Jestem przekonany, że ta inicjatywa jest bardzo potrzebna. Ta forma modlitwy o powołania kapłańskie jest trafiona, ale przede wszystkim jest konieczna. Dobrze wiemy, że w ostatnim czasie nowych powołań kapłańskich jest coraz mniej. Modlimy się o to, żeby ta liczba jednak się zwiększyła. Może tego typu inicjatywa trafi do sumień młodych ludzi. O co usilnie musimy prosić Pana Boga — mówi Jan Rydz.

Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii, ks. Stanisław Jasionek. W homilii mówił o walce sumienia z egoizmem:

W sercu człowieka oprócz sumienia, rozwija się druga siła. Jest nią egoizm, który posiada przewagę nad sumieniem, dlatego, że dochodzi do głosu znacznie wcześniej niż on. Egoizm posługuje się rozróżnieniem rzeczy na przyjemne i nieprzyjemne. Zmusza człowieka do sięgania po rzeczy przyjemne, a unikania tych drugich. Sumienie liczy się z wiecznością i ocenia wszystko w jej perspektywie. Podczas gdy egoizm nie chce się liczyć nawet ze śmiercią. Pójście za egoizmem jest klęską dla sumienia — podkreśla ks. Stanisław Jasionek.

Kolejną „stacją” na dzień 22 marca jest kościół św. Jana Sarkandra. Msza św. rozpocznie się o godzinie 18.00.

AK