Święta oczami służb

W świąteczny weekend w powiecie częstochowskim Policja zanotowała 26 niegroźnych kolizji oraz zatrzymała ośmiu nietrzeźwych kierowców. Przez minione cztery dni Straż Miejska natomiast zanotowała 191 zgłoszeń od mieszańców.

Najspokojniejszy był lany poniedziałek, kiedy dyżurni odebrali tylko 39 telefonicznych próśb o interwencję. Jak zawsze przydatny był też miejski monitoring.

– Przez cztery dni operatorzy ujawnili 24 zdarzenia, które wymagały interwencji służb. 17 z nich podjęli strażnicy miejscy, natomiast pozostałe przekazano innym służbom – mówi Artur Kucharski, rzecznik częstochowskiej Straży Miejskiej.

Częstochowskie zastępy Straży Pożarnej interweniowały z kolei w świąteczny weekend aż 79 razy.

– 56 interwencji to pożary, z których znaczna większość dotyczyła płonących suchych traw i nieużytków. Niestety z tego typu sytuacjami spotykamy się codziennie. Od początku 2019 roku zanotowaliśmy prawie 800 takich zdarzeń – przedstawia Kamil Dzwonnik z Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2018 roku w całej Polsce odnotowano prawie 150 tysięcy pożarów, z czego 33% to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

BNO