Szczyt pielgrzymkowy – było spokojnie i bezpiecznie

Częstochowskie służby podsumowały tegoroczny szczyt pielgrzymkowy. Środowe uroczystości na Jasnej Górze przebiegły bez żadnych incydentów mogących zakłócić ich przebieg. Podobnie było w trakcie całego szczytu pielgrzymkowego. – Działania związane z zabezpieczeniem ruchu pielgrzymkowego rozpoczęły się już 11 sierpnia, aby każdy pielgrzym mógł czuć się bezpiecznie. Policjanci z drogówki najczęściej byli wzywani do zdarzeń drogowych w poniedziałek 13 sierpnia. W tym dniu policjanci odnotowali 32 kolizje i 1 wypadek drogowy. We wtorek stróże prawa wyjeżdżali 23 razy do kolizji i 2 razy do wypadku drogowego. W środę wydział ruchu drogowego odnotował 4 kolizje i 1 wypadek. W tym dniu w uroczystej mszy świętej na Jasnej Górze uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Po jej zakończeniu mundurowi zadbali o sprawny wyjazd samochodów i autobusów z pielgrzymami. Policjanci kierowali ruchem na głównych ciągach komunikacyjnych, tym samym zapewniając spokojny i bezkolizyjny przejazd. – mówi podkomisarz Marta Ladowska.

Poważniejszych incydentów nie odnotowała też Straż Miejska. – Funkcjonariusze Straży Miejskiej odebrali 122 zgłoszenia z wnioskami o interwencję. Najwięcej zdarzeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych i zakłócania spokoju i porządku publicznego. Łącznie przez dwa dni było 54 tego typu zgłoszeń. W zapewnieniu spokoju i porządku publicznego pomagały też kamery miejskiego monitoringu. – mówi Artur Kucharski.

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 29 kwietnia do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło: 156 pielgrzymek pieszych. Wędrowało w nich 82 tys. osób, 113 pielgrzymek rowerowych, a w nich 7, 5 tys. osób. W 15 pielgrzymkach biegowych przybiegło ponad 400 osób. Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniach od 2 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 66 tys. osób. Najdłuższą trasę około 640 km przeszła w 19 dni 37. Pielgrzymka Kaszubska, która wyruszyła z Helu.

Przed nami jeszcze piesze pielgrzymki zdążające na Jasną Górę na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia.

PNP

fot: Policja Częstochowa