Szkoła Podstawowa nr 29 w „Skrzydłach Aniołów”

Piątkowe popołudnie w Szkole Podstawowej nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie upłynęło pod znakiem podsumowania I Powiatowego Konkursu Szkolnych Klubów Wolontariatu Skrzydła Aniołów. Uroczystość odbyła się 17 maja po szkolnych zajęciach.

Konkurs był skierowany do szkolnych klubów i kół wolontariatu, które działają w szkołach podstawowych oraz w gimnazjach powiatu częstochowskiego.

– Lubimy pomagać ludziom. Ta myśl była pierwszą zagwozdką w naszych głowach, która potem ewoluowała. Podsumowaniem naszych całorocznych działań była ta gala. Nie mamy miejsca, gdzie moglibyśmy podzielić się swoimi doświadczeniami w wolontariacie. Stąd pomysł na stworzenie imprezy, która pokaże, co młodzi ludzie robią popołudniami. Nie jest to tylko nauka i towarzyskie spędzanie czasu – mówi Agnieszka Kula, nauczyciel biologii, który zdradza, że wydarzenie zrodziło się z potrzeby pomagania.

Do I Powiatowego Konkursu Szkolnych Klubów Wolontariatu Skrzydła Anioła zgłosiły się 23 szkoły, spośród których do walki o tytuł laureata przystąpiło 9. Zadaniem każdego z kół było dokumentowanie swojej całorocznej pracy, a następnie prezentacja w formie multimedialnej. Jednym z opiekunów szkolnego klubu wolontariatu jest Ewa Bogdał, nauczyciel języka polskiego. Jej zdaniem wolontariat niesie obopólne korzyści, zarówno dla potrzebujących, jak i pomagających.

– Jedno z dzieci po powrocie z akcji wolontariackiej stwierdziło, że podoba mu się to, co robi. Dobra zabawa jest połączona z pomaganiem. Dzieci te integrują się w przestrzeni międzyklasowej. Spędzają czas po południu w sposób aktywny, czerpiąc z tego satysfakcję – tłumaczy nauczyciel.

Głównymi kryteriami, jakimi jury kierowało się przy ocenie prac klubów wolontariatu, była innowacyjność przedsięwzięcia, zaangażowanie oraz skuteczność podejmowanych działań.

Aby być wolontariuszem i móc pomagać pod kuratelą wychowawców, uczeń musi mieć skończone 13 lat.

BNO