Taneczne urodziny św. Jana Pawła II

18 maja o godz. 14 na Placu Biegańskiego odbywały się nietypowe, bo taneczne urodziny św. Jana Pawła II. 97 urodziny Papieża Polaka obchodzone były w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska tańczy dla Papieża”. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy. Mówi s. Milena z Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej:

– Spotykamy się w ramach akcji już po raz 5. Pierwszy raz inicjatywę zapoczątkowała ówczesna prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – Daria Dębska. Zmienili się organizatorzy, uczestnicy, ale idea wciąż jest pielęgnowana – zaznacza s. Milena. – Młodych z roku na rok przybywa i zauważam, że poziom wykonywanych tańców też jest coraz lepszy, to bardzo cieszy – dodaje s. Ewelina ucząca w szkole prowadzonej przez siostry zmartwychwstanki.

Licznie zebrani w centrum Częstochowy usłyszeli głos św. Rodaka, który przypomniał, że młodzi są przyszłością świata i Kościoła. Dla nich obecność tego dnia na Placu Biegańskiego była oczywistym wyznaniem wiary. – Staram się być tutaj co roku, bo wiem, że to niesamowity czas – wyjaśnia Marta.

Tańce lednickie zaprezentowała młodzież, która rokrocznie uczestniczy w spotkaniach na polach lednickich. Do wspólnego tańczenia zaproszono wszystkich przechodniów, a co odważniejsi zaproszenie przyjęli. – Jechałem akurat na zajęcia i zatrzymałem się żeby popatrzeć, ale kiedy tylko usłyszałem utwory Siewców Lednicy wróciły wspomnienie z moich wyjazdów i dlatego też zatańczyłem dwa tańce. Taniec to świetna metoda ewangelizacji – tłumaczy kleryk Sebastian Kosecki.

Na koniec tanecznych urodzin młodzież poczęstowała zebranych słodkościami. Następnie wszyscy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, który znajduje się na Placu Daszyńskiego, aby tam złożyć kwiaty. Tam na zakończenie zaśpiewano ulubioną pieśń Ojca Świętego Barkę. Kolejna akcja w ramach cyklu „Cała Polska tańczy dla Papieża” już za rok.