Tłumy dzieci podczas zakończenia „Pawełek” na Jasnej Górze

Na jasnej górze zakończyła się coroczna nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. 19 stycznia w bazylice jasnogórskiej ks. bp Antoni Długosz odprawił końcowe nabożeństwo, w którym prócz wspólnoty ojców i braci Paulinów wzięły udział dziec wraz ze swoimi rodzinami.

Ksiądz biskup wygłosił kazanie do tłumnie zebranych najmłodszych, posługując się kolorowymi obrazkami i ilustracjami. Dodatkowo, między poszczególnymi myślami, przy pomocy specjalnego sprzętu grającego, emitował religijne piosenki w swoim wykonaniu. W ich rytm zebrane dzieci radośnie śpiewały i tańczyły.

W rozmowie z Radiem Fiat Biskup Antoni Długosz mówił o tym, jak cenny jest fakt, że za każdym razem uroczystość przyciąga tak wielu najmłodszych uczestników:

-Dzieci przychodzą też po prezent, jakim są figi i daktyle. Cieszę się z tego, jestem zwolennikiem nagród dla dzieci, dlatego, że drobna nagroda sprawia u dziecka najpierw radość wielką, a potem chęć do tego, żeby być lepszym. Zawsze wszędzie tam, gdzie byłem wikariuszem, prowadziłem jakieś zajęcia z dziećmi, nagradzałem je, jeżeli korzystały w stu procentach z rorat, albo przychodziły na różaniec, czy spełniały jakieś pomoce w posłudze chorym. Jestem uradowany tym, że dzieci nie tylko się pomodlą, ale otrzymają też konkretny prezent od świętego Pawła.

Spotkanie ze św. Pawłem podczas „pawełkowej” nowenny może nas bardzo wiele nauczyć:

-Święty Paweł jest pustelnikiem, wskazuje na to, że ze wszystkich wartości jakie posiadamy na Ziemi jest Pan Bóg. On nie rezygnuje z życia, ale chce poprzez ścisłe zjednoczenie z Bogiem powiedzieć nam to wspaniałe powiedzenie „Kto z kim przestaje, takim się staje”. Jeżeli często kontaktuję się z Bogiem przez modlitwę, nie będę zagrożeniem ani dla siebie, ani dla drugiego człowieka.

Bp Antoni Długosz zwraca uwagę na szczególny patronat związany z rodziną, jaki przypisuje się Pierwszemu Pustelnikowi:

-Paradoks dzisiejszego święta polega na tym, że św. Paweł jest patronem dzieci i rodzin oraz matek, które czekają na dzieci, albo chcą mieć potomstwo. Przez to, że ściśle zjednoczył się z Panem Bogiem, ma czas dla rodziny, dlatego jest wspaniałym orędownikiem, by u Niego prosić o potomstwo.

Po zakończeniu nabożeństwa każdy z najmłodszych uczestników wydarzenia otrzymał indywidualne błogosławieństwo oraz okolicznościowy prezent.

Podczas uroczystości zagrała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka. Zaśpiewały także dzieci z JPOSM I Stopnia w Częstochowie.

Jakub Szewczyk