Fot. MZDiT

Od wczoraj kierowcy mogą korzystać z możliwości przejazdu ul. Łódzką. Ruch samochodowy wrócił na zamknięty dotąd fragment po odbiorze technicznym przebudowanej drogi na odcinku od ul. Poleskiej do ronda 7 Dywizji Piechoty.

Ul. Łódzka w Częstochowie stała się drogą osiedlową. Wybrukowano wyniesione skrzyżowania i ograniczono prędkość przemieszczania się do 30 km/h. Przebudowa oraz utrudnienia z nią związane trwały od maja ubiegłego roku, kiedy rozpoczęto inwestycję. Drogowcy przygotowywali się do niej od kilku lat. Więcej na temat budowy, mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.

– Dokonano odbioru technicznego przebudowanej ul. Łódzkiej na odcinku od ul. Poleskiej do ronda 7 Dywizji Piechoty. Ruch samochodowy wrócił na zamknięty dotąd fragment. W ramach zadania za nieco ponad 3,5 mln zł wybudowano na odcinku blisko kilometra m.in.: nową infrastrukturę podziemną (wraz z sieciami kanalizacyjnymi), konstrukcję i nawierzchnię drogi, chodniki, zjazdy, oświetlenie i oznakowanie oraz zreorganizowano zieleń. Dzięki wprowadzonym ograniczeniom, zmianom parametrów drogi i wybudowaniu wyniesionych skrzyżowań z ulicami: Wawrzynowicza, Elsnera i Małopolską, ruch samochodowy będzie odbywał się w spokojniejszy niż dotąd sposób. Utrzymanie większości dotychczasowej zieleni i nowe nasadzenia umilą natomiast poruszanie się w obrębie nowej ul. Łódzkiej pieszym i rowerzystom. Dość długi termin realizacji zadania wynikał m.in. z konieczności sformatowania wniosku o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Zabiegi te przyniosły zamierzony efekt – przebudowa została dofinansowana kwotą ponad 1,5 mln zł.

Przebudowa całkowicie zmieniła charakter ul. Łódzkiej, która przez lata była drogą przelotową. Maciej Hasik dodaje, że stopień skomplikowania prac był wysoki. Odcinek ul. Łódzkiej został wybudowany praktycznie od podstaw. Jesienią tego roku do użytku mają zostać oddane ulice: Artyleryjska i Kościelna na Stradomiu. Następną drogą powiatową, której przebudowa jest przygotowywana to ul. Korczaka.

– Władze samorządowe Częstochowy i jej mieszkańcy wystosowali też do Rządu apele o dofinansowanie przebudowy ul. Złotej. Kosztowna inwestycja, mimo spełnienia wymogów formalnych i akceptacji wniosku na poziomie wojewódzkim, została przeniesiona na listę rezerwową zadań przewidzianych do dofinansowania w ramach kolejnych edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Przez to przebudowa stanęła pod znakiem zapytania.

O kolejnych przebudowach częstochowskich dróg będziemy informować w odrębnych komunikatach.

ABK

Skip to content