W pociągach będą defibrylatory

Od kilku lat wdraża się w Polsce programy powszechnego dostępu do defibrylacji z użyciem defibrylatorów typu AED w miejscach dużych skupisk ludzkich. Zgodnie z wytycznymi defibrylatory powinny znajdować się wszędzie tam, gdzie nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) wystąpiło przynajmniej raz w ciągu ostatnich 5 lat. Rozmieszczenie urządzeń powinno umożliwić skorzystanie z ich pomocy w czasie poniżej 2 minut. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie podróżnych Koleje Śląskie podjęły decyzję o zakupie 60 sztuk defibrylatorów AED – tak, aby wyposażyć wszystkie pojazdy w tego typu urządzenia.
– Już wkrótce zamierzamy rozstrzygnąć postępowanie przetargowe – mówi Magdalena Iwańska, rzecznik Kolei Śląskich. – Na razie czekamy jeszcze na spływające oferty. Mamy nadzieję, że po tym czasie na pokładzie naszych pociągów zostaną te urządzenia zainstalowane.
W praktyce defibrylatory instalowane są zwykle w ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, w szkołach, na lotniskach, dworcach kolejowych, w hotelach, domach pomocy społecznej, w centrach handlowych i pływalniach.
Defibrylator to urządzenie medyczne, służące do przeprowadzania zabiegu defibrylacji serca, czyli zabiegu medycznego stosowanego podczas reanimacji. Polega on na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii poprzez powierzchnię klatki piersiowej lub bezpośrednio na mięsień serca, w celu wygaszenia najpoważniejszych zaburzeń rytmu serca – migotania oraz częstoskurczu komorowego bez tętna.

ZD

foto źródło: Koleje Śląskie