Waldemar Kraska o rozprzestrzenianiu się COVID-19 w Polsce

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że szczyt zachorowań na COVID-19 nastąpi w nadchodzącym lub w kolejnym tygodniu.

Wiceminister spodziewa się, że w najbliższych dniach liczba osób zakażonych wzrośnie.

– Szczyt epidemii jest dopiero przed nami – wszystkie modele matematyczne pokazują, że nastąpi to albo w nadchodzącym, albo w kolejnym tygodniu. Musimy się zatem oswoić z myślą, że z dnia na dzień będzie przybywało coraz więcej nowych przypadków zakażenia.

Wiceminister Waldemar Kraska ocenia, że w szczycie liczba zachorowań będzie kilkukrotnie większa niż obecnie.

– Myślę, że może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy. Sam fakt, że w szpitalach jednoimiennych mamy przygotowane aż 10 tys. miejsc dla pacjentów z koronawirusem, świadczy o tym, że bierzemy pod uwagę dość dużą liczbę zakażonych.

Kraska podkreślił znaczenie ograniczenia kontaktów dla zahamowania epidemii. Wskazywał konieczność przestrzegania tego także w Wielkanoc.

– Chcemy, aby krzywa wzrostu zachorowań była w miarę płaska. Wszystkie modele matematyczne wskazują na to, że kulminacja epidemii w Polsce nastąpi w okresie Świąt Wielkanocnych lub tuż po nich. Myślę, że te święta będą zdecydowanie inne niż zwykle, gdyż nasze kontakty powinny być mocno ograniczone.

Wczoraj w Polsce zarejestrowano 392 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 14 osób. Łączna liczba zakażonych w naszym kraju wzrosła do 2946. Nie żyje 57 osób.

Źródło: IAR

Fot.: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej