Weekendowe podsumowanie służb

W raporcie służb najgorętszy weekend miała częstochowska straż pożarna. Do groźnego pożaru doszło w mieszkaniu przy ul. Limanowskiego w Częstochowie, w nocy z 14 na 15 grudnia.

Jego przyczyną była prawdopodobnie zapalona świeca w jednym z mieszkań bloku. Informacje o pożarze otrzymali ok. 1:00 w nocy dyżurni Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. W akcji wzięło udział 10 zastępów straży pożarnej.

– Z budynku ewakuowano 14 osób, w tym trzy przy użyciu drabin mechanicznych. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało pięć osób. Obiekt został częściowo wyłączony z użytkowania. Działania trwały łącznie pięć godzin – mówi st. kpt. Kamil Dzwonnik, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Z ustaleń częstochowskiej policji wynika, że właścicielka lokalu, z którego rozprzestrzenił się pożar, była nietrzeźwa.

– Osoba ta została przebadana na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Tutaj stężenie wynosiło ponad 1 promil. Dopiero po zakończonej akcji gaśniczej policjanci razem z technikiem kryminalistyki oraz biegłym z zakresu pożarnictwa mogli rozpocząć oględziny. Dalsze postępowanie wyjaśni szczegóły i okoliczności tego zdarzenia – mówiła asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Dwie osoby z ciężkimi oparzeniami przewieziono do szpitala w Siemianowicach Śląskich.

Częstochowska policja podsumowała weekend na drogach. Najwięcej kolizji, bo aż 47 odnotowano w piątek, 13 grudnia. Ogółem niebezpiecznych sytuacji było niespełna 70. Doszło też do wypadku.

– Przy ul. Ciasnej nietrzeźwy pieszy przechodząc przez przejście przy skrzyżowaniu, został potrącony przez kierowcę. W wyniku zdarzenia pieszy poniósł obrażenia i został przewieziony do szpitala – informowała Marta Kaczyńska.

Ponadto policjanci przez ostatnie trzy dni skontrolowali prawie 500 kierowców na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, zatrzymali cztery prawa jazdy za przekroczenie prędkości oraz sześciu nietrzeźwych kierowców.

Z kolei w ocenie częstochowskiej straży miejskie miniony weekend był spokojny. Strażnicy odebrali 136 telefonicznych wniosków z prośbą o interwencję. 27 z nich dotyczyło pomocy osobom bezdomnym. Zatrzymali także jednego nietrzeźwego kierowcę.

– Ujęliśmy pijanego obcokrajowca, który poruszał się samochodem po chodniku. Na szczęście było to w nocy i nie było nikogo w pobliżu. Obcokrajowiec został przekazany policji z Wydziału Ruchu Drogowego – wyjaśnił Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

Referat miejskiego monitoringu ujawnił 5 sytuacji wymagających działań służb.

BNO
Fot.: czestochowa998.pl