Wieczór Maryjny rozpoczął obchody Dnia Papieskiego na Jasnej Górze

Słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze w 1979 roku nadal są żywe i nadal stanowią cenne wskazówki. Niedzielnego wieczora w Sali Różańcowej miała miejsce kontynuacja rozważań słynnej homilii w ramach Wieczorów Maryjnych, czyli Katechez z Janem Pawłem II.

Wydarzenie zainaugurowało tym samym obchody Dnia Papieskiego na Jasnej Górze. Tematem były słowa papieża: „Tu bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki”.

– Jest dziś bardzo ważne, żeby zobaczyć na nowo, że już 40 lat temu Jan Paweł II nas przygotowywał do tych kryzysów i w świecie, i w Kościele – mówił o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. – Wydaje się, że ta katecheza jest dobrym narzędziem, żeby ucieszyć się na nowo Janem Pawłem II, zobaczyć, że jego nauczanie żyje w sposób szczególny tu, na Jasnej Górze.

Słowa papieża Polaka podczas cyklu katechez rozważa m.in. mariolog dr Wincenty Łaszewski.

– Traktuję to osobiście jako niezwykły, święty skrót myślowy Jana Pawła II, kierując naszą uwagę na to, co jest przed Bogiem najważniejsze – mówił. – W Kościele najważniejsze jest serce i papież mówi dziś o sercu. O sercu wspólnoty, sercu narodu, sercu Kościoła.

W tegorocznym programie Wieczorów Maryjnych przewidziano jeszcze dwa spotkania. Po jednym w listopadzie i grudniu. A w najbliższych dniach kontynuacja obchodów Dnia Papieskiego, w tym m.in. 16 października, a więc dokładnie w dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, otwarcie wystawy amatorskich zdjęć „Co nam zostało z tamtych dni – Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku”.

MD