Wielki Piątek w Częstochowie

Katedra Liturgia Meki Panskiej (17)

Dziś (25 marca) w Kościele Katolickim przeżywamy Wielki Piątek – dzień, w którym Jezus Chrystus został ukrzyżowany za nasze grzechy. We wszystkich kościołach sprawowana była Droga Krzyżowa oraz Liturgia Męki Pańskiej. W uroczystościach wzięli udział pasterze archidiecezji częstochowskiej.

Ks. abp Wacław Depo przewodniczył Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, a o 18:00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył.

Jaki ten dzień powinien być dla osób wierzących? O czym powinniśmy pamiętać?

– Zasadnicze dwa pytania: kim jest dla mnie Jezus Chrystus i kim ja jestem dla Niego? Wszelkie jakiekolwiek odniesienia co do stylu życia czy naszego relacyjnego stawania wobec drugich, będą miarą miłości do Chrystusa. I dlatego jeśli Go uznamy jako naszego Pana i Boga, to wtedy łatwiej nam zrozumieć, że wszelkie wyrzeczenia, cierpienia, a nawet krzyże znosimy z Nim, że nie jesteśmy sami. A On jest zawsze zwycięski, pomimo że po ludzku przegrany, ale zwycięski poprzez zmartwychwstanie – mówi ks. abp Wacław Depo.

Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej została odprawiona również w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Przewodniczył jej ks. bp Antoni Długosz.

– Pomyślmy: co znaczy wziąć swój krzyż? Jak będę naśladował miłość Chrystusa wobec najbliższych? Tylko w ten sposób – własnym przykładem – możemy ukazywać światu moc i mądrość krzyża, do której zostaliśmy wezwani jako uczniowie Ukrzyżowanego – mówił ks. bp Antoni Długosz.

Wielki Piątek jest drugim (oprócz Wielkiej Soboty) dniem w roku, w którym w Kościele Katolickim nie jest odprawiana Msza św.

Tekst i zdjęcia z Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego: Paweł Kmiecik

Zdjęcia z Katedry: Aleksandra Mieczyńska