Wybory samorządowe coraz bliżej

Już za niespełna dwa tygodnie odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Rozpoczęły się ostatnie przygotowania. Pracownicy delegatur biur wyborczych przeprowadzają szkolenia dla przewodniczących i członków komisji wyborczych. – Udało się powołać wszystkie komisje z praktycznie  optymalnymi składami. Są jednak sytuacje, że część osób rezygnuje. Powodem mogą być sytuacje, kiedy ktoś z członków rodziny osoby z komisji startuje w wyborach. Osoby te rezygnują same lub po stwierdzeniu powinowactwa przez komisarza wyborczego- mówi Tomasz Doruchowski z częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością do poniedziałku mogły wystąpić o możliwość głosowania korespondencyjnego. Natomiast wszyscy mający powyżej 75 lat życia do najbliższego piątku 12 października mogą wystąpić o ustanowienie pełnomocnika w wyborach.

A tymczasem w najlepsze trwa kampania wyborcza. Na częstochowskich ulicach największą rywalizację widać w sferze plakatowo – bilbordowej. Niektórzy kandydaci nadużywają zasady umieszczania haseł. Dla wielu kontrowersje wzbudza hasło wyborcze jednego z kandydatów na prezydenta. Tak naprawdę każdy przypadek jest różny i każdy osobno rozpatrywany przez sąd. Odpowiednie organa interpretują osobno każdą sytuacje i określają, czy jest ona zgodna z obowiązującymi zasadami   – dodaje Tomasz Doruchowski.

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już za niespełna 2 tygodnie, w niedzielę 21 października.

PNP