„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”

To słowa wielkiego świętego naszych czasów – papieża Jana Pawła II, będące hasłem XXIII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych.

O tym, jaki związek mają słowa Świętego z Zespołami Hospicyjnymi mówi członek komitetu organizacyjnego i naukowego konferencji, Izabela Kaptacz:

W tym roku wybraliśmy temat „Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali” dlatego, że co rok chcemy, aby tematyka główna konferencji dawała nam chwilę zadumy i zamyślenia, nie tylko nad tym co robimy dla innych, ale w tym roku szczególnie nad tym, co sami mamy do zaoferowania.

Pierwszy dzień konferencji, 17 stycznia zawierał dwie sesje warsztatowe. Jednym z prelegentów był lek. med. Jacek Rogalski, który poruszał temat umiejętności komunikacji w zespole opieki paliatywnej.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość dowiedzieć się również jak wspierać chorego i rodzinę podczas wystąpień mgr Ireny Sikory-Mysłek i mgr Anety Nachman. Ponadto poruszane były również tematy dotyczące pielęgnacji dostępu naczyniowego (mgr Aneta Trzcińska) i żywi8enia pacjentów w opiece paliatywnej (Adrianna Kaptacz).

O godzinie 19.30 została odprawiona Inauguracyjna Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. dr Tomasza Knopa. W trakcie homilii ks. Tomasz Knop nawiązywał do dzisiejszej Ewangelii, opowiadającej o cudzie uzdrowienia.

Kolejne sesje warsztatowe już jutro.

KF