XXIII Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego

W dniach 18-20 maja odbędzie się XXIII Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego na Jasną Górę. Harcerze, instruktorzy i skauci całej Polski przyjadą do Częstochowy, by wspólnie modlić się i dawać świadectwo swojej wiary. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania będzie hasło „Tutaj zawsze byliśmy wolni”.
– Po raz kolejny harcerze z całej Polski przyjeżdżają na Jasną Górę – mówi hm. Wojciech Śliwowski, Komendant Hufca Częstochowa ZHP. – Przyjeżdżają tutaj, żeby się trochę uduchowić spędzając czas z Matką Bożą, żeby pełnić tę służbę, która jest służbą nie tylko dla Ojczyzny, ale też dla Boga. Grupy przyjeżdżają do nas co roku w wielu przypadkach z tych samych miejsc Polski. Wiedzą, że miesiąc maj jest zarezerwowany na harcerską pielgrzymkę. Hasło tegorocznej pielgrzymki „Tutaj zawsze byliśmy wolni” to odwołanie do roku stulecia odzyskania niepodległości i chcemy, żeby ten rok był taki sam w wymiarze duchowym, patriotycznym i naszym harcerskim.
Organizatorzy pielgrzymki szacują, wzorem lat ubiegłych, że na Jasną Górę przyjedzie około 300 harcerzy i harcerek. Komenda Hufca Częstochowa, jako gospodarz miejsca, ma w związku z tym bardzo dużo pracy.
– Sztab już działa prawie dwa miesiące – przyznaje Śliwowski. – I ten sztab musi przygotować tak naprawdę wszystko: sprawy zakwaterowania, wyżywienia, a do tego musimy zadbać jeszcze o to, żeby uczestnicy się nie nudzili. Planowana jest również konferencja dla instruktorów o Bogu w naszym życiu, w naszej duchowości.
XXIII Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego rozpocznie się w piątek 18 maja o godz. 18.00 zawiązaniem kręgu powitalnego. Harcerze uczestniczyć będą m. in. w Apelu Jasnogórskim i uroczystej Mszy św. w Bazylice. W programie pielgrzymki jest także apel z udziałem władz naczelnych ZHP.

ZD