Zabici dwa razy – „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”

DSCF7367

Polscy żołnierze zostali zabici dwa razy – przypomniała poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska w trakcie Konferencji Historycznej „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

W dzisiejszym (29.02) spotkaniu w Ratuszu uczestniczyli m.in. przedstawiciele środowisk akademickich, szkolnych, instytucji kultury i służb mundurowych. Przypominano idee, działania, sylwetki Niezłomnych, o których przez dekady zacierano pamięć. – Zamordowano ich, pochowano w bezimiennych grobach. Bez pogrzebu, bez nagrobka, bez nekrologu w gazecie. Do dzisiaj wiele rodzin Żołnierzy Niezłomnych nie wie, gdzie pochowani są ich bliscy – mówi poseł Jadwiga Wiśniewska. – Potem komunistyczna władza chciała zetrzeć pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Chciała wykląć ich z pamięci narodu polskiego.

Jadwiga Wiśniewska zwraca uwagę, że żołnierze odradzają się dzięki choćby takim inicjatywom jak I Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, ponieważ w ich wyniku młodzi ludzie odkrywają prawdę, docierają do rodzin i miejsc, gdzie działali polscy żołnierze.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu Rafała Michalskiego, historyka IPN w Katowicach, na temat „Żołnierzy Polski Niezłomnej”. Historyk tłumaczy, że Żołnierze Niezłomni zazwyczaj już w trakcie wojny byli zaangażowani w konspirację. Wywodzili się z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz mniejszych formacji. – Ci wszyscy ludzie, chociaż różnili się między sobą, mieli jedną przewodnią ideę. Oni chcieli żyć w niepodległej Polsce. Walczyli o tę niepodległość i w momencie, kiedy wojna się kończyła, kiedy świat zachodni cieszył się z tego, że wolność wraca, […] w takich krajach jak Polska tej wolności po wojnie nie było. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej zostały zajęte przez Związek Sowiecki, były okupowane przez Armię Czerwoną. Tam zainstalowano ustrój komunistyczny z jego wszystkimi krwawymi represjami. Tutaj nasi Żołnierze Wyklęci stawili zbrojny opór, licząc na to, że przyczynią się do tego, że Polska odzyska niepodległość, właśnie w wyniku ich wysiłku – mówi Rafał Michalski.

Podczas Konferencji miało miejsce rozstrzygnięcie I Wojewódzkiego Konkursu na prezentację multimedialną „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Laureaci wyjadę w czerwcu do Belgii, gdzie zwiedzą m.in. Parlament Europejski. Konferencji towarzyszyły również prapremiera filmu „Kapitan” o Stanisławie Sojczyńskim, przygotowanego przez uczniów VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, którego reżyserem i scenarzystą jest Tomasz Paruzel, a także program przygotowany przez uczniów ZST im. Jana Pawła II w Częstochowie.

Krzysztof Rygalik

Skip to content