Zatroskani o historię – Pielgrzymka Grup Rekonstrukcji Historycznej

Patriotyzm wciąż jest potrzebny. Polska potrzebuje naszej miłości. Troska o Ojczyznę jest wręcz naszym podstawowym obowiązkiem. Jest powinnością wynikającą z Bożych przykazań. Rekonstrukcje, które tworzycie, są nie tylko atrakcyjną formą poznawania przeszłości. Są także mobilizacją do współczesnej troski o naszą Ojczyznę – powiedział 30 czerwca w Kaplicy Matki Bożej bp pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski do uczestników 5. Pielgrzymki Grup Rekonstrukcji Historycznej na Jasną Górę.

Rekonstrukcją zajmują się w przeważającej liczbie panowie, ale pasjonatkami historii są również kobiety, czego dowodem jest uczestnictwo w pielgrzymce Weroniki Jaciuk z grupy „Chrobry” z Wielunia:

– Bierzemy udział w rekonstrukcjach, ale wpajamy też młodzieży wartości patriotyczne i edukujemy młode pokolenie. Jest to dla nas fajną zabawą, ale daje nam też dużo satysfakcji. Ludzie, których spotykamy, są po rozmowie z nami usatysfakcjonowani i dziękują nam za to, że mogli poznać nowe fakty historyczne. Jesteśmy właśnie po to, by pomagać w nauce historii i żeby przypominać rodakom, że powinni być dumni z faktu bycia Polakami.

Na pielgrzymkę przybyła także Katarzyna Dzikowska z Wieruszowa. Wspomina o stroju, w którym prezentuje się wraz z koleżanką:

– Jesteśmy ubrane w czarne sukienki z okresu powstania styczniowego. Mamy także czarną biżuterię. Warto powiedzieć, że za noszenie takiego stroju kobieta była karana wysoką grzywną, jeżeli nie udokumentowała, iż była to manifestacja żałoby.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy 5. Pielgrzymki Grup Rekonstrukcji Historycznej wzięli udział w nabożeństwie drogi krzyżowej.

MO