Zimowisko i nauka z Caritas

Dzieci i młodzież ze środowisk wiejskich odpoczywają na zimowisku w Centrum Duchowości Caritas Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza”. Jedną z wielu atrakcji było spotkanie z policjantami, w tym przewodnika z psem i mundurowych na koniach.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowały zimowisko już po raz kolejny. Jak mówi ks. Paweł Dzierzkowski – zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas – tego typu wyjazd to przede wszystkim integracja.

– Naszą misją jest pomoc drugiemu człowiekowi, a ta pomoc wyraża się również w przestrzeni zabawy dla dzieci. Zimowisko to czas odpoczynku, ale też nauki. Staramy się organizować wiele ciekawych spotkań np. z paniami z KRUS, które mówiły o bezpieczeństwie, policją z ruchu drogowego czy ze strażą pożarną. Dzieci mają szereg różnych zajęć, podczas których dobrze się bawią. Chcemy, żeby podczas wyjazdu do domu czuły, że są częścią stworzonej, dobrej wspólnoty.
Kolonie przeznaczone były dla dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich. W tym roku do „Świętej Puszczy” przyjechało blisko 70 dzieci z okolic Częstochowy oraz województwa łódzkiego. Zapytaliśmy, co sądzą o wyjeździe.

– Jest bardzo fajnie. Dużo znajomych z wakacji, dużo sportu, malowania, zabaw, dyskotek. Pojechaliśmy też na basen, do parku trampolin, kręgielni i ZOO.

– Atmosfera jest bardzo fajna. Można się pobawić i pośmiać. Poznałem też nowych przyjaciół.

– Bardzo mi się tu podoba, dlatego przyjechałam już trzeci raz – i nie ostatni. Bardzo podobały mi się wycieczki, podczas których poznałam nowe miejsca. Na zimowisku są osoby, którym ufam i mogę z nimi porozmawiać na każdy temat.

Jedną z atrakcji było też spotkanie z policją, która do „Świętej Puszczy” przyjechała w towarzystwie zwierząt. Mundurowi odwiedzili dzieci w ramach akcji „Bezpieczne ferie”. Jak mówi sierżant sztabowy Kamil Sowiński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie – dzieci i młodzież słuchają prelekcji i chętnie dopytują, jak wygląda praca policjanta.

– Jeżeli te działania prowadzone są wśród młodszych grup, to one są bardzo zainteresowane. Nie tylko bezpieczeństwem podczas ferii, w domu czy na gospodarstwie, ale też naszym zawodem – mundurem policyjnym czy tym, co proponujemy. Dzisiaj przygotowaliśmy pokaz tresury psa służbowego czy jeźdźców konnych. Staramy się docierać do dzieci przede wszystkim dlatego, że one niedługo staną się dorosłymi. Im wcześniej zaczniemy je edukować o bezpieczeństwie, tym lepiej będzie to działało w przyszłości.

W zimowisku zorganizowanym przez Caritas i KRUS mogły wziąć udział dzieci do 16. roku życia, których przynajmniej jedno z rodziców jest płatnikiem pełnej składki KRUS.

ABK