Żonkile dla chorych na nowotwory

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej rozpoczęło dziś Kampanię „Żonkilowe Pola Nadziei”, prowadzoną z myślą o osobach chorujących na nowotwory.

– To już XXI kampania organizowana przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej w naszym mieście – mówi Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia – „Pola Nadziei” tworzymy w różnych miejscach naszego miasta, ale centralne działania odbywają się w ogrodach Stowarzyszenia i polegają na tym, że jesienią wsadzamy do ziemi cebulkę żonkilową, która na wiosnę zakwita. Ten kwiat zaś jest symbolem nadziei dla pacjentów cierpiących na chorobę nowotworową.

Prezes Stowarzyszenia podkreśla również symbolikę oraz cel Kampanii.

– Kampania dotarła do nas ze Szkocji. Kwiat żonkilowy jest tam bardzo popularny i zakwita na łąkach. U nas, zakwitając na wiosnę i tworząc Żonkilowe Pola Nadziei, ma dawać nadzieję naszym pacjentom – ma być symbolem, który łączy ludzi zdrowych z ludźmi chorymi i ma zachęcić osoby zdrowe do pomagania potrzebującym. Celem tej akcji jest ponadto zachęcenie zdrowych ludzi do angażowania się w działania na rzecz hospicjum, a także szerzenie idei hospicyjnej, a więc takiej, która opiera się na wspieraniu osób chorych na nowotwór. 

Kampania „Pola Nadziei” prowadzona jest na całym świecie. W Polsce kieruje nią Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Po raz pierwszy polskie Pola Nadziei odbyły się w Krakowie w 1998 roku. Od 2003 roku Pola Nadziei są organizowane przez hospicja w różnych miastach Polski, w tym w Częstochowie.

MSI