Zostań organistą!

Szukasz pomysłu na siebie, a przy okazji czujesz muzykę? Zapisz się do częstochowskiego Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej działającego przy Wyższym Instytucie Teologicznym i zostań organistą.

Ci, którym właśnie kończy się akademicki rok, z powodzeniem podchodzą do zaliczeń i… nie żałują podjętej decyzji o rozpoczęciu nauki w Studium, w którym aktualnie kształci się około 30 osób. Jedną z nich jest Dominik Pilecki.

– Można tu zaznać muzyki wyższej klasy, muzyki poważnej – mówi. – Jeśli ktoś to czuje, to powinien spróbować.

Zapisy na kolejny rok już trwają, przesłuchania odbędą się w dwa ostatnie wtorki września. Co ważne, przyszłych słuchaczy nie ogranicza wiek – kształcić może się bowiem każdy.

– Jest bardzo duże zapotrzebowanie. Wielu proboszczów dzwoni do nas z zapytaniami o organistów, a my niestety nie mamy jak pomóc, bo już nawet większość naszych słuchaczy gdzieś posługuje – mówi wicedyrektor ks. Łukasz Połacik.

Studium zaprasza nie tylko tych kształcących się dotąd w kierunkach muzycznych, ale i tych, którzy do tej pory poważnej styczności z muzyką nie mieli.

– Bywa tak, że przychodzi do nas kandydat, który w ogóle nie zna nut, ale my sobie z tym świetnie radzimy – zachęca prof. Ludomira Grądman.

Absolwent Studium uzyskuje Dyplom Muzyka Kościelnego uprawniający do posługi organisty. Nauka trwa 5 lat, choć istnieje możliwość skrócenia jej czasu.

MD