Przedstawiamy szczegółowy program XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

gaude

W tym roku XXIV Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” będzie nieco dłuższy niż w poprzednich latach. Koncerty odbywać się będą w ośmiu miastach w kraju i zagranicą.Festiwal poprzedzi „Etno Gaude Mater”. Jest to impreza towarzysząca, której celem jest przybliżenie kultur oraz tradycji egzotycznych dla nas krajów. „Etno Gaude Mater” odbędzie się w dniach 28-29.04. Szczegółowy program XXIV Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” trwający w dniach 30 kwietnia – 10 maja prezentujemy poniżej.

30 kwietnia, środa

CZĘSTOCHOWA
18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Koncert Inauguracyjny Festiwalu
pod patronatem Ambasady Niemiec
Maïlys de Villoutreys (Francja) – sopran
Myriam Arbouz (Francja) – mezzosopran
Nicholas Mulroy (Wielka Brytania) – tenor
Christian Hilz (Niemcy) – bas/baryton
Die Kölner Akademie
Dyrygent – Michael Willens
program: Jan Sebastian Bach Pasja wg. św. Jana

ZABRZE
19.00 Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”, ul. 3 Maja 93
Mongolia i jej sacrum
Grupa SEDAA (Mongolia/Iran)
Nasaa Nasanjargal
Naraa Naranbaatar
Ganzorig Davaakhuu
Omid Bahadori

1 maja, czwartek

CZĘSTOCHOWA
12.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Inauguracja Liturgiczna Festiwalu
Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Orkiestra „Nova et vetera”
Dyrygent – Michał Sławecki
program: Łukasz Farcinkiewicz Missa Corpus Christi – prawykonanie

CZĘSTOCHOWA
21.00 Kościół św. Zygmunta, ul. Krakowska 1
Mongolia i jej sacrum
GRUPA SEDAA (Mongolia/Iran)
Nasaa Nasanjargal
Naraa Naranbaatar
Ganzorig Davaakhuu
Omid Bahadori

GDAŃSK
19.00 Kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3
Koncert Bless this house – Pobłogosław ten dom
pod patronatem Ambasady Niemiec
Kinderchor der Staatsoper Unter den Linden (Niemcy)
Kierownictwo muzyczne – Vinzenz Weissenburger
Organy – Frank Schreiber

2 maja, piątek

CZĘSTOCHOWA
18.00 Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana, ul. Wilsona 16
Koncert muzyki synagogalnej
Israel Rand (Izrael) – kantor
Chór Synagogi pod Białym Bocianem
Dyrygent – Stanisław Rybarczyk

CZĘSTOCHOWA
21.00 Kościół św. Jakuba Apostoła, ul. Kilińskiego 8
Sakralna muzyka Gruzji
Koncert pod patronatem JE Ambasadora Gruzji Nikoloza Nikolozishvili
Zespół Męski Anchiskhati (Gruzja)

3 maja, sobota

BYDGOSZCZ
19.00 Sanktuarium Nowych Męczenników, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 3
Polskim świętym i błogosławionym
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski
program: Marian Borkowski, Marek Jasiński, Łukasz Urbaniak

CZĘSTOCHOWA
20.00 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Śląska 20
Koncert muzyki gospel
ACM Gospel Choir (Wielka Brytania)
Dyrygent – Mark De-Lisser

4 maja, niedziela

RADOMSKO
18.00 Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5
Koncert muzyki gospel
ACM Gospel Choir (Wielka Brytania)
Dyrygent – Mark De-Lisser

BEŁCHATÓW
19.00 PGE Giganty Mocy Miejskie Centrum Kultury, Pl. Narutowicza 3
Koncert muzyki synagogalnej
Israel Rand (Izrael) – kantor
Chór Synagogi pod Białym Bocianem
Dyrygent – Stanisław Rybarczyk

KATOWICE
19.30 Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Mikołowska 32
Koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich
Karolina Brachman- sopran
Piotr Olech- alt
Łukasz Nowak- tenor
Andrzej Zawisza- bas
{oh!| Orkiestra Historyczna
Prowadzenie zespołu – Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz

CZĘSTOCHOWA
19.45 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Santo Subito! – koncert w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry
Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Dyrygent – Mirosław Maciej Banach

6 maja, wtorek

CZĘSTOCHOWA
18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich
Karolina Brachman- sopran
Piotr Olech- alt
Łukasz Nowak- tenor
Andrzej Zawisza- bas
{oh!| Orkiestra Historyczna
Prowadzenie zespołu – Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz

8 maja, czwartek

CZĘSTOCHOWA
20.00 Kościół Prawosławny pw. Ikony Częstochowskiej Matki Bożej, ul. Kopernika 23
Koncert muzyki cerkiewnej i tradycyjnej
Koncert pod patronatem JE Ambasadora Republiki Bułgarii Vassiliya Takeva
Le mystere des Voix Bulgares (Bułgaria)
Dyrygent – Dora Hristova

10 maja, sobota

CZĘSTOCHOWA
18.00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41
Koncert Finałowy – muzyka sakralna Leszka Możdżera
Leszek Możdżer – fortepian
Zohar Fresco – instrumenty perkusyjne
Adam Pierończyk – saksofon
Olo Walicki – kontrabas
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
Wojciech Myrczek – vocal
Paweł Tomaszewski – fortepian
Tomasz Kałwak – celesta/syntezator
Bartosz Pieszka – wibrafon
Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne
Dyrygent – Anna Szostak

BRAUWEILER k/Kolonii (Niemcy)
20.00 Opactwo Benedyktynów, Ehrenfriedstraße 19
Koncert muzyki polskiej
Wręczenie nagród X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski