8. Pielgrzymka Szkół Prymasowskich

 

Na Jasną Górę wciąż, jak od wieków, przybywają pielgrzymki, by powierzyć swe modlitwy i prośby Matce Bożej. W środę 17 maja odbyła się 8. Pielgrzymka Szkół Prymasowskich – tych, które noszą imię kard. Stefana Wyszyńskiego. W sanktuarium gościło ok. 500 uczniów z 24 szkół z całej Polski. Wśród nich byli przedstawiciele Zespołu Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego z Gródka nad Dunajcem w woj. małopolskim. O celu pielgrzymki mówi katechetka Dorota Jabłońska:

– Przybywamy na pielgrzymkę szkół z imieniem kard. Wyszyńskiego, z naszym pocztem, jako przedstawiciele szkoły, żeby się pomodlić i pokłonić Matce Bożej Częstochowskiej. Przede wszystkim modlimy się o pokój na całym świecie. Każdy z nas przyjechał też modlic się we własnych intencjach, ja o zdrowie rodziny.

Czy postać patrona jest znana uczniom?

– Oczywiscie, że tak. Jest to wielki Polak, który bardzo dużo zrobił dla Polski i dla Kościoła polskiego, dlatego został naszym patronem. Ponadto kochał dzieci. Szczególnie ukochał Matkę Bożą, właśnie w wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to na pewno wzór do naśladowania.

Młodzież przybyła na Jasną Górę modli się w intencji swoch koleżanek i kolegów, którzy kończą trzecią klasę gimnazjum i stają przed wyborem nowej szkoły.

W Sali o. Kordeckiego uczniowie spotkali się z o. Tomaszem Tlałką, który opowiedział uczniom o 300. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu. Na zakończenie pielgrzymki uczestnicy złożyli Akt Zawierzenia Matce Bożej.

AD