Abp Depo: Maryja jest zawsze pierwszą w pielgrzymce wiary Kościoła

W środę, 20 lutego na Jasnej Górze dzień skupienia przeżywali redaktorzy Radia Maryja i Telewizji Trwam. Najważniejszym momentem dnia była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Głównym celebransem był przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Przychodzimy do Maryi, odczuwając Jej macierzyńską obecność, by wypowiedzieć wszystko, czym żyjemy. Również nadzieję i radość po 5 latach obecności Telewizji Trwam na multipleksie – mówił w homilii abp Wacław Depo. – Przynosimy tutaj całe to zmaganie o prawdę o nas i nowe pragnienia zaufania Bogu we wszystkim. Dobrze, że tutaj jesteśmy, bo przecież Maryja jest zawsze pierwszą w pielgrzymce wiary Kościoła, utrzymując wiernie swoje zjednoczenie z Synem. Jest zatem zawsze obecna na naszej drodze życia – poprzez czas, przestrzeń i dzieje naszej duszy kontynuował abp Depo.

Abp Wacław Depo przypomniał również słowa, które 5 czerwca 1979 r. podczas Apelu jasnogórskiego wypowiedział św. Jan Paweł II. – „Moi drodzy, trzeba tak czuwać, trzeba tak troszczyć się o każde dobro człowiecze, bo ono jest dla każdego z nas wielkim zadaniem. Nie można pozwolić na to, by marnowało się to co ludzkie, to co polskie, to co chrześcijańskie na tej ziemi!” Czyż nie zdumiewa nas po raz kolejny aktualność tych słów? Trzeba czuwać w mocy Bożego Ducha! – apelował metropolita częstochowski.

Abp Wacław Depo cytował również słowa papieża Benedykta XVI, które przez kard. Tarcisio Bertone dotarły do uczestników uroczyści 20-lecia Radia Maryja w 2011 r. – W tym niełatwym dla waszego kraju okresie odejścia od systemu negującego wolność słowa i narzucającego monopol władzy na informację, potrzebne było powstanie nowych katolickich mediów, które dotarłyby do wszystkich z orędziem zbawienia i rzetelną informacją.

W rozmowie z Radiem Fiat abp Wacław Depo podkreślił, że musimy odwoływać się do Ducha Świętego. – Bez Jego pomocy nikt z nas nie jest w stanie określić, że Jezus jest naszym Panem, Bogiem i Zbawicielem, a to jest pierwsze świadectwo wobec tych, do których jesteśmy posłani jako księża czy redaktorzy służący w mediach katolickich. Maryja, która jest Oblubienicą w Duchu Świętym, wspomaga naszą drogę.

W dniu skupienia redaktorów Radia Maryja i Telewizji Trwam uczestniczył o. dr Tadeusz Rydzyk i liczni ojcowie redemptoryści pracujący w tych mediach.

Maciej Orman