Abp Wacław Depo: „Jesteśmy dziedzicami historii!”

Uroczystej Mszy świętej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w niedzielę 11 listopada, przewodniczył w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Hierarcha cieszył się, że świętowanie miało charakter wspólnotowy:

Bardzo się cieszę, że dzisiaj jesteśmy razem i to jest nasze wspólne zadanie, oczywiście na fundamencie prawdy o naszej ojczyźnie i niepodległości, która przyszła dzięki Opatrzności Bożej, a także wielkiemu wysiłkowi naszych rodaków. Dzisiejsze dziękczynienie musi być elementem budowania przyszłości na jedności. Tutaj posłużę się słowami św. Jana Pawła II: „Są trzy wymiary – prawda, zaufanie, wspólnota”. Jeśli nie będziemy żyć w prawdzie i opierać się na prawdzie, nie będzie zaufania do siebie nawzajem, wzajemnej solidarności oraz wspólnoty narodowej. Kościół ma za zadanie głoszenie Prawdy, którą jest Chrystus. Na Nim budujemy naszą jedność, bo to On nas zjednoczył z Bogiem i pomiędzy sobą.

Przed Mszą św. dla zgromadzonych wiernych wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Bursztynki”, który specjalnie na tę okazję przyjechał z Wilna. Zespół działa w miejscowości Pakiena w polskiej szkole.

Dzisiaj w katedrze zaśpiewamy patriotyczne piosenki: „Niepodległa, niepokorna”, „Moja Ojczyzna” i „Uwierz Polsko!”. Święto obchodzimy również na Litwie, gdzie zostali nasi najmłodsi członkowie zespołu, a tutaj przyjechała starsza grupa dwadzieściorga dzieci. Od wielu lat współpracujemy z Częstochową dzięki ks. Ryszardowi Umańskiemu. Poza pieśniami uczymy się tańców polskich, m.in. poloneza, krakowiaka, kujawiaka. Dzieci czerpią z tego dużo radości. Zawsze motywuje je też to, że mogą przyjechać do swojej drugiej ojczyzny, do Polski – powiedział kierownik zespołu, Elżbieta Klukowska.

Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od odśpiewania hymnu „Gaude Mater Polonia”.

Homilię wygłosił abp Wacław Depo.

POSŁUCHAJ HOMILII

Pięknym gestem było trzymanie przez dzieci częstochowskich szkół polskiej 100-metrowej flagi, której zawieszenie na wieży Jasnej Góry nie było możliwe z powodu silnego wiatru.

Obchody świętowali również przedstawiciele polityczni naszego państwa, m.in. senator RP, Artur Warzocha:

Wszyscy od wielu dni żyjemy już w takim uniesieniu, związanym z tą okrągłą rocznicą. Cieszymy się, że to naszej generacji dane jest świętowanie tego wydarzenia. Wspominamy przy tej okazji ojców naszej niepodległości. Możemy zastanawiać się, jak to było możliwe, że ludzie pochodzący z różnych obozów politycznych potrafili się w tym momencie zjednoczyć i osiągnąć ten najważniejszy cel, który sobie stawiali. Powinniśmy się od nich uczyć, od tego pokolenia, które wywalczyło naszą wolność.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

KF