Fot. ekai.pl

Był wzorem dla dzisiejszego Kościoła z dwóch powodów. Dawał przykład posługi duszpasterskiej i pokazał, jak należy pracować ze świeckimi w Kościele. Dzisiaj Sługa Boży ks. Michael McGivney, założyciel Rycerzy Kolumba, zostanie błogosławionym.

Kapelanem Stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce jest abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Zazwyczaj słyszymy o pielgrzymkach kobiet. Dzisiaj taki ruch mężczyzn jest bardzo ważny. Biorą odpowiedzialność za część życia parafialnego. Forma świadectwa, ale także pomocy innym. Rycerze Kolumba bronią też zagrożonych wartości. Tego rodzaju świadectwo, które naraża siebie na różne szykany, stojąc w obronie wiary, jest dziś bardzo potrzebne.

Przesłanie ks. McGivneya zostało skierowane 140 lat temu do mężczyzn, przedstawicieli społeczeństwa amerykańskiego. Kiedy spojrzymy na współczesny świat poznamy, że jego wezwanie jest aktualne i ważne także dziś. Ks. McGivney to patron na dzisiejsze czasy – mówi Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.

– Beatyfikacja ks. Michaela McGivneya to jest taki moment, który pokazuje całej społeczności kościelnej, że to jest postać, a przede wszystkim to jest ścieżka, którą warto podążać. Stąd ten moment beatyfikacji to jest taki moment, kiedy mówimy głośno i wyraźnie: zobaczcie tę ścieżkę, przyjrzyjcie się tej drodze, być może znajdziecie miejsce do naśladowania; być może to jest właśnie ta ścieżka, której szukaliście. Myślę, że tym, co też inspiruje przy postaci ks. McGivneya, że jest to wielki człowiek, którego myślę, że możemy sobie wyobrazić jako osobę świętą. A tak naprawdę jest to zwykły kapłan, zwykły ksiądz proboszcz, który jest gdzieś blisko i w swoim życiu spotykamy wielu wspaniałych kapłanów i jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że ks. Michael McGivney to jest jeden z nich.

Rycerze Kolumba są katolicką, męską organizacją bratnią, która na całym świecie gromadzi prawie 2 mln członków. Ich działalność wyznaczają cztery zasady, mówi jeden z członków organizacji Bartłomiej Wiśniewski, którego słuchacze Radia Fiat kojarzyć mogą z porannego pasma niedzielnego.

– Rycerze Kolumba to bodaj największa na świecie organizacja dobroczynna, skupiająca wyłącznie mężczyzn. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Bronimy wartości, służymy ludziom i Kościołowi.

Jednym z członków Rycerzy Kolumba od ponad trzech lat jest również poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

– Jestem bardzo dumny i szczęśliwy, że zaproponowano mi wstąpienie do Zakonu Rycerzy Kolumba, który wspiera Kościół. Jestem członkiem rady w Ciechocinku, ponieważ jest to najbliżej mojego miejsca zamieszkania. Wszyscy mężczyźni, którzy się w to angażują z dużym poświęceniem, wspierają ludzi na różne sposoby, które w danej chwili są najbardziej odpowiednie.

Cud beatyfikacyjny ks. Michaela McGivneya to historia uzdrowienia w łonie matki dziecka z Zespołem Downa. Lekarze zdiagnozowali śmiertelny obrzęk płodu, poinformowali rodziców, że dziecko nie przeżyje do dnia porodu i zarekomendowali aborcję. Rodzice nie zgodzili się i rozpoczęli modlitwę za wstawiennictwem ks. McGivneya o cud uzdrowienia. W intencji pielgrzymowali też do Fatimy. Po powrocie okazało się, że śmiertelna choroba ustąpiła. Dziś Mikey jest pogodnym i pełnym życia 5-latkiem. Beatyfikacja ks. Michaela McGivneya odbędzie się 31 października w katedrze św. Józefa w Hartford w USA. Transmisję uroczystej Mszy św. przeprowadzi Telewizja Trwam o godzinie 16:00.

ABK

Skip to content