Finał X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej

W Bazylice jasnogórskiej w niedzielę 20 października odbył się koncert finałowy X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej.

Tegoroczny finał podsumowuje w rozmowie z Radiem Fiat dyrektor Festiwalu Pieśni Maryjnej Marek Wojtal:

W finałach po dużej selekcji bierze udział osiem zespołów. Dwa chóry z Białorusi, jeden z Łotwy i pięć chórów z Polski. Poziom wydaje mi się, że jest bardzo duży i ten festiwal rośnie w siłę. Przyjęliśmy na przesłuchaniach wczoraj w Koziegłowach prawie trzystu dwudziestu wykonawców i to świadczy o tym, że festiwal z roku na rok zyskuje swoją rangę.

Decyzją jury I miejsce zajął Chór Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu z Wielunia. Marek Wojtal mówi również o planach związanych z kolejnymi edycjami festiwalu:

W przyszłym roku Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” będzie obchodził jubileusz 90-lecia istnienia. To są ogromne przygotowania, chcemy też wypaść dobrze bo dziewięćdziesiąt lat to jest jednak kawał tradycji, jesteśmy jednym z najstarszych chórów w Polsce. Plany raczej będą kierowały się ku temu, aby doskonalić się i te festiwale robić co dwa lata.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo.

PG