Ikona Jana Pawła II pisana z Islandii

ikona islandia

Wywodząca się z archidiecezji częstochowskiej mniszka karmelitanka bosa s. Miriam, pełniąca posługę na Islandii z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II wspólnie z siostrami ze zgromadzenia napisała ikonę św. Jana Pawła II Pielgrzyma Świata, której pasterskiego błogosławieństwa udzielił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Kilka lat temu podjęłyśmy inicjatywę napisania ikon wszystkich świętych karmelitańskich. Najpierw powstała ikona św. Teresy z Ávila, potem św. Jana od Krzyża, a następnie św. Józefa, którego bardzo czcimy i który jest takim naszym ojcem w Karmelu. Po tych trzech ikonach pojawił się pomysł napisania ikony Jana Pawła II i ona wpisuje się w ten pomysł ikon karmelitańskich – mówiła na antenie Radia FIAT s. Agnieszka.

Ikona ma 1,7 metra wysokości i napisana jest na dębowej desce. Znajduje się w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Reykjawiku. – Ta ikona zawisła już na naszym chórze zakonnym. Chciałybyśmy, aby przez tę ikonę ludzie próbowali żyć w jak największej przyjaźni z Jezusem już na tej ziemi – dodała karmelitanka.

Bożena Mszyca, która wraz ze swoim mężem przyjaźni się z twórcami dzieła, tak opisuje ikonę: – Ojciec Święty Jan Paweł II przedstawiony jest na ikonie jako Pielgrzym Świata – Świadek Jezusa niestrudzenie niosący Dobrą Nowinę. Postać Papieża znamionuje ruch, jego ornat jest rozwiany wiatrem. Wyraża to intensywność działania, ale nade wszystko powiew Ducha Świętego, który towarzyszył „Papieżowi z dalekiego kraju” na wszystkich drogach jego pielgrzymowania, kształt ornatu przypomina potężny płomień. Wewnętrzna strona ornatu, podobnie jak mitra, ma kolor jasny, zbliżony do złota – oznacza to Boże światło przenikające serce i umysł Jana Pawła II. Zaskakują proste sandały na nogach, nielicujące ze strojem pontyfikalnym. Jest to symbol ducha ubóstwa Karola Wojtyły, ale także symbol Papieża – niestrudzonego pielgrzyma. Jasny pas na ornacie tworzy drogę życia św. Jana Pawła II, zamkniętą w dziewięciu wybranych scenach.

Siostry przygotowały specjalny opis, mówiący, jak czytać wizerunek św. Jana Pawła II Pielgrzyma Świata.