Komisja Maryjna obradowała na Jasnej Górze

W piątek 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie komisji poprowadził jej przewodniczący, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który wyjaśnił, co było tematem obrad:
– Na pewno nowy rok duszpasterski, który ma hasło „Napełnieni Duchem Świętym”, inspiruje nam pewną tematykę, którą trzeba będzie przeanalizować w różnych spotkaniach, sympozjach czy kongresach, które są już planowane na terenie Polski. Ale chcę podkreślić, że jasna Góra pozostaje dla nas takim miejscem-zwornikiem wszelkiego typu inicjatywy, a zwłaszcza że kontekst 100-lecia Niepodległości Polski wyznacza nam bardzo konkretny temat, że Maryja jest patronką naszej wolności, naszej niepodległości.
W obradach Komisji Maryjnej uczestniczył również mariolog, ks. dr Teofil Siudy, który nie ukrywał zadowolenia ze wznowienia prac komisji:
– Moja radość jest tym większa, że uczestniczyłem w poprzedniej Komisji Maryjnej Episkopatu, która przed laty została zamknięta. I teraz niejako jestem jedynym, który przenosi doświadczenia tamtych prac Komisji Maryjnej sprzed 21 lat do obecnych prac. Dzisiejsze drugie spotkanie komisji, pierwsze było w maju, myślę bardzo owocne, dotknęliśmy wielu tematów, które powinna poruszać Komisja Maryjna.
Komisja Maryjna powołana została przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i działała w latach 1956-1996. Zlikwidowana po zmianach organizacyjnych w Konferencji Episkopatu Polski, została zastąpiona przez Polskie Towarzystwo Mariologiczne. Podczas obrad Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miały miejsce 13 i 14 marca bieżącego roku w Warszawie, biskupi na nowo powołali Komisję Maryjną. Na jej przewodniczącego wybrano abp. Wacława Depo.

ZD