Monstrancja Fatimska na Jasnej Górze

Dziś rano (28 kwietnia) na Jasnej Górze rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej. Monstrancja została umieszczona w Kaplicy św. Pawła I Pustelnika (boczna kaplica w bazylice). Najświętszy Sakrament w Monstrancji Fatimskiej będzie można adorować do 3 maja. Uroczyste zakończenie adoracji nastąpi w czasie procesji eucharystycznej 3 maja o godz. 18.30.

Monstrancja Fatimska to wotum polskiego narodu dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100-lecia objawień fatimskich. Dar został przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej pochodzi od ks. Mariana Muchy, kustosza Sanktuarium na Krzeptówkach. Ideą peregrynacji i adoracji Pana Jezusa w Monstrancji Fatimskiej jest wspólna modlitwa o pokój na świecie oraz zawierzenie rodzin Sercu Maryi.

Monstrancja wyruszyła w Pielgrzymkę Pokoju z Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach. Odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Dar monstrancji będzie przekazany we wrześniu br. przez osoby niepełnosprawne oraz pielgrzymów ze Skalnego Podhala i innych regionów podczas pielgrzymki do Fatimy.  Peregrynacja odbywa się za zgodą Konferencji Episkopatu Polski.

Monstrancja Fatimska przedstawia Maryję – Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce, w którym jest umieszczany Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA. Peregrynacji towarzyszy zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie na Litwie pierwszego hospicjum dla dzieci.

fot. za Fundacja Aniołów Miłosierdzia