Noworoczna Pasterka Maryjna na Jasnej Górze

Pasterką Maryjną powitano Nowy Rok an jasnej Górze. Mszy św. rozpoczętej punktualnie o północy w noc z 31 grudnia na 1 stycznia przewodniczył bp Antoni Długosz. Ciepłymi słowami powitał on wszystkich zgromadzonych w Bazylice jasnogórskiej:
– Wraz z pasterzami idziemy do Betlejem by pokłonić się Nowonarodzonemu i przez ręce Matki Kościoła, Matki każdego z nas, oddać swoje życie rozpoczynając nowy rok. Prośmy Boga o to, żebyśmy w tak trudnej i skomplikowanej sytuacji jaką przeżywa szczególnie zachodnia Europa, zostali wierni Chrystusowi.
W wygłoszonej homilii bp Długosz mówił m. in.:
– Maryjną Pasterką rozpoczynamy nowy rok, dany nam przez opatrzność nowy czas, nowe możliwości, nieznaną przyszłość, wydarzenia, zadania i trudy. Patronką pierwszego dnia roku Kościół ustanawia Matkę Bożą. Chrystus i Jego Matka patronują nowym czasom również i temu odcinkowi czasu, który dziś zaczynamy jako oznaczony liczbą 2019. Ci dwoje są pełni miłości miłosiernej i dobra, ale są też pełni oczekiwań i zapraszają do pomnażania tego, co dobre i szlachetne w naszym życiu naszym osobistym wysiłkiem, aby świat stawał się lepszy a życie ludzi, rodzin i narodów bezpieczniejsze i szczęśliwsze.
Życzenia noworoczne skierował do wszystkich zgromadzonych przeor jasnogórskiego Sanktuarium, o. Marian Waligóra:
– Drodzy Bracia i Siostry. Stoimy na progu nowego roku. Ogarniamy ten nowy czas modlitwą. Przynosimy tu, na Jasną Górę, samych siebie, naszych bliskich, całą naszą Ojczyznę, Kościół w Polsce i na całym świecie oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Dziękując wam za świadectwo wiary i przywiązanie do Matki Najświętszej pragnę złożyć wszystkim tutaj obecnym serdeczne życzenia noworoczne.[…] Wszystkim wam składam serdeczne życzenia, by ten nowy rok był obfity w błogosławieństwo Boże i pokój w naszych sercach. Niech bliskość Maryi, Świętej Bożej Rodzicielki, tak bardzo nam bliskiej poprzez częstochowski Cudowny Obraz, zachęca nas do trwania przy Jezusie, do brania Go do naszego życia, tak jak Ona to czyniła. Nie bójmy się być jak Maryja, która cała siebie poddała Bogu i to stało się źródłem Jej najgłębszego szczęścia. Na nowy 2019 rok życzę wam wszystkim tej pięknej Maryjnej postawy rozważania i noszenia w sercach wszystkich Bożych spraw. Szczęśliwego Nowego Roku.
W noworocznej pasterce Maryjnej uczestniczyło liczne grono duchowieństwa, a przede wszystkim wierni z Częstochowy oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski.

opr. ZD

materiały źródło: BPJG