Pomoc naszym Braciom i Siostrom na Wschodzie

W II Niedzielę Adwentu, czyli 8 grudnia br. z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych XX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie naszych Barci i Sióstr w Europie Wschodniej, Azji Środkowej i Rosji.
– Jest to dzień, w którym możemy pomóc bardzo konkretnie – materialnie – wesprzeć te małe, ubogie wspólnoty.Są to zarówno parafie, jak i klasztory, także klasztory kontemplacyjne, które działają w różnych zakątkach tego, co nazywamy wschodem Europy i Azji Środkowej. Możemy przez swoją ofiarę, przez pomoc pieniężną, materialną wesprzeć ich działalność i funkcjonowanie. Ale jest to także dzień, w którym pamiętamy o nich, kiedy przygotowujemy się do świąt, kiedy w tym naszym europejskim nastroju skomercjalizowania tak bardzo zwracamy uwagę na zakupy, dekoracje. Nasza myśl powinna na początku Adwentu pobiec do tych, którzy żyją nieraz w ogromnej biedzie, zmagają się z ogromnymi trudnościami natury cywilizacyjnej. Bo są to nieraz dalekie obszary gdzie nie dociera nowoczesna technologia, gdzie czas się poniekąd zatrzymał, gdzie ludzie żyją w ogromnej biedzie, ale i wierności Panu Bogu. – mówi ks. Mariusz Bakalarz, Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
Każda osoba, który chciałaby wesprzeć zbiórkę, może to zrobić wrzucając w niedzielę dowolną ofiarę do puszki w każdym kościele w Polsce. Niech rozpoczynający się Adwent który jest czasem oczekiwania na narodziny Pana stanie się czasem pomocy osobom, do których fizycznie nie możemy dotrzeć.

Magdalena Stodółka
foto źródło: archiczest.pl