„Usłysz mój głos” – pod takim hasłem w piątek i sobotę, 10 i 11 maja przebiegła 83. Pielgrzymka Świata Akademickiego na Jasną Górę. Do sanktuarium przybyło ok. 2 tysięcy osób, w tym studenci, profesorowie, rektorzy polskich uczelni i duszpasterze akademiccy.

Marta z Częstochowy uczestniczyła w pielgrzymce po raz drugi. – To dla nas o tyle ważne wydarzenie, że jesteśmy w roli gospodarzy. Jednoczymy się ze wspólnotą akademicką na Jasnej Górze, gdzie przychodzimy na co dzień. 

– Podczas pielgrzymki można spotkać znajomych z innych duszpasterstw, ale też przybliżyć się do Maryi, a przez Nią do Boga – powiedziała Marta z duszpasterstwa akademickiego z Radomia, która wcześniej przyjeżdżała na Jasną Górę ze studentami z Łodzi.

Prof. Barbara Sensuła z Politechniki Śląskiej uczestniczyła w pielgrzymce po raz czwarty, ale po raz pierwszy jako profesor. Pielgrzymka Akademicka to dla niej przede wszystkim spotkanie. – Możemy zbliżyć się do Maryi i ofiarować Jej naszą pracę i służbę. Niesamowite jest to, że kiedy podchodzimy do obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i trzeba klęknąć, wiemy, przed kim klękamy.

Ks. Rafał Grzesiak, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza w Częstochowie był bardzo zadowolony, że na Jasną Górę przybyło wielu radosnych studentów. Jak zauważa, oni często wracają we wspomnieniach do pielgrzymki i zwracają uwagę na postawę profesorów. – “Byli z nami nasi profesorowie, klęczeli tak jak my, modlili się tak jak my, jedli z nami zupę i pili herbatę”. Dla studentów to się liczy i jest to piękne, kiedy przykład idzie z góry – od profesorów i nauczycieli akademickich, którzy modlą się i po prostu są przy studentach.

W sobotę, 11 maja studenci wysłuchali konferencji ks. Dominika Chmielewskiego, duszpasterza akademickiego i rekolekcjonisty. W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie z nauczycielami akademickimi spotkał się natomiast metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W rozmowie z Radiem Fiat powiedział, jakie są zadania wyższych uczelni. – Uczciwe poszukiwanie prawdy, tworzenie szczególnego pomostu w przekazywaniu prawdy między pokoleniami i wspólnota różnego rodzaju badań, kierunków i specjalizacji. Uczelnia zdradza swoją tożsamość i posłannictwo, jeśli staje się areną nienawiści, odrzucania, zawstydzania innych i wszystkiego, co jest właściwie rozumianą nietolerancją – dodał abp Marek Jędraszewski.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo zapytany, jakich owoców możemy spodziewać się po Pielgrzymce Akademickiej, przytoczył słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział podczas wizyty w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 9 czerwca 1987 r. – “Uniwersytecie, służ prawdzie! Jeżeli służysz prawdzie – służysz wolności, wyzwalaniu człowieka i narodu”. Prawdziwa wolność opiera się na prawdzie. Dopiero wtedy możemy być jedno poprzez poznawanie rozumowej prawdy, ale także prawdy objawionej, którą jest wiara. Nie może być rozdźwięku pomiędzy wiarą a rozumem. Jest to sprzeczność formułowana w sposób ateistyczny, dlatego że Bóg jest źródłem zarówno naszego rozumu, jak i wiary – daru zjednoczenia z Nim teraz i na wieki – podkreślił abp Wacław Depo.

Uczestnicy 83. Pielgrzymki Świata Akademickiego na Jasną Górę wzięli również udział w procesji spod pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki, nabożeństwie majowym i Mszy św. w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego. Na zakończenie modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego i czuwania akademickiego.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content