Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast

20131022_082354

8 marca na Jasnej Górze odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Ten dzień niektórym kojarzy się niekoniecznie pozytywnie. – Panowie zarzucają nam, że my kobiety tak bardzo dopominamy się o docenienie nas we współczesnym świecie, że to jest swego rodzaju feminizm. Nic podobnego. Chcemy mówić i ukazać piękno, geniusz kobiecy, pamiętając o tym, że kobieta i mężczyzna są sobie równi, ale mamy inne zadania, inne role do wykonania na tym świecie – mówi przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Izabela Tyras.

Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o 17.30 w Kaplicy Matki Bożej przed Cudownym Obrazem. Eucharystii będzie przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza. Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej odbędzie się spotkanie poświęcone Zofii Kossak-Szczuckiej.

Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna TK „Niedziela”, wygłosi prelekcję pt. „90 lat Niedzieli”, a dr Stanisław Michałowski, prezes Towarzystwa im. Zofii Kossak, pt. „Zofia Kossak kobieta niezłomna”. Zofia Kossak-Szczucka była współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce, Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom „Żegota”. – Chcemy przypomnieć o tym, że ta wielka kobieta, wielka pisarka, katoliczka także, była związana w sposób szczególny z “Niedzielą”, przyczyniła się do reaktywacji tego pisma – mówi Izabela Tyras.

Krzysztof Rygalik