Trwają X Warsztaty Muzyki Liturgicznej

Od piątku 10 stycznia trwają w Częstochowie X Warsztaty Muzyki Liturgicznej Gloria in Excelsis Deo. Ich organizatorem jest Ośrodek Muzyki Liturgicznej przy Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie. Warsztaty skierowane są do wszystkich miłośników muzyki liturgicznej i uwielbieniowej. Prowadzącymi zajęcia są Piotr Pałka, Paweł Bęnenek oraz Hubert Kowalski, który w trakcie krótkiej przerwy opowiedział nam warsztatach i ich przesłaniu:
– Dziesiąte warsztaty. Aż się wierzyć nie chce, że już tyle sesji odbyło się tu, w Częstochowie. Niesamowite jest to, że oprócz stałych uczestników ciągle przychodzi ktoś nowy. Czyli ma to swoją wartość. W tych spotkaniach nie chodzi tylko o samą muzykę, chodzi o coś więcej i to powoduje, że w ludzkich sercach to pozostaje, jest jakieś doświadczenie duchowe. Trwa jeszcze okres Bożego Narodzenia, dlatego pracujemy oczywiście nad kolędami. Są to zarówno nowe jak i stare kolędy, często w nowych aranżacjach.
W warsztatach uczestniczy kilkudziesięciu chórzystów i muzyków w różnym wieku z Częstochowy i innych regionów Polski. Warsztaty zakończą się w niedzielę 13 stycznia. Uczestnicy przygotowują oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 11.00 w kościele św. Franciszka, a wieczorem o godz. 18.00 koncert finałowy warsztatów. Będzie to wspólne kolędowanie chóru warsztatowego, orkiestry oraz zaproszonych gości.

ZD