Wyruszyła 304. Pielgrzymka Warszawska

pw

Wyruszyła kolejna, już 304. Warszawska Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymom przyświeca hasło „Rodzina – ikoną Boga”. W pielgrzymce bierze udział kilka tysięcy osób.
W dniach 5-6 sierpnia ze stolicy wyruszyło pięć grup, wśród nich grupa Błękitno-Biała, w której maszerują częstochowianie. Podobnie jak w latach poprzednich, grupa ta pielgrzymuje pod przewodnictwem ks. Marka Olejniczaka, a wśród pątników jest siostra Agnieszka Mazur ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.
Z jej relacji wynika, że pielgrzymka wyruszyła 6 sierpnia o godzinie 7:00 spod kościoła świętej Anny w Warszawie. W dniu dzisiejszym przebyła 33 km, docierając do Bogatek. Pielgrzymom doskwierał niebywały upał. – Upał doskwiera, ale są na drodze dobrzy ludzie, którzy oblewają wodą, co sprawia ulgę wszystkim pielgrzymującym – mówiła w relacji dla Radia FIAT siostra Agnieszka.
Modlący się pątnicy w czasie wędrówki najczęściej proszą Boga o zdrowie dla bliskich, błogosławieństwo w rodzinie i potomstwo. Pielgrzymujący modlili się również o pomyślną prezydenturę Andrzeja Dudy w dniu jego zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym.
W grupie Błękitno-Białej dotychczas jest ok. 60 osób z Częstochowy, jednak wciąż docierają następne. Najmłodszy uczestnik ma 4 lata.
Tradycje Pielgrzymki Warszawskiej sięgają roku 1711. Pierwsza taka pielgrzymka wyruszyła w podzięce Matce Bożej po ustąpieniu epidemii dżumy. Trasa pielgrzymki jest niezmienna. Pątnicy mają do pokonania ok. 240 km. Do Częstochowy dotrą 14 sierpnia.