„Bach goes jazz” – pierwszy dzień Festiwalu Rodziny Bachów za nami

DSCF6821

W środę (23 września) w Filharmonii Częstochowskiej odbył się pierwszy koncert VI Festiwalu Rodziny Bachów zatytułowany „Bach goes jazz”. Na częstochowskiej scenie wystąpiło Trio Wojtka Konikiewicza. – Jest to znakomity zespół instrumentalistów. Wojtek Konikiewicz swego czasu został okrzyknięty rewolucjonistą jazzu. Dzisiejsze transkrypcje będą głównie jego autorstwa. Wojtek zasiądzie przy fortepianie, wraz z nim wystąpią: znakomity młody kontrabasista Maciej Matysiak i znany na pewno częstochowianom perkusista Frank Parker – mówił Janusz Siadlak, współorganizator Festiwalu.
Festiwal Rodziny Bachów organizowany jest od 2010 roku. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem wśród częstochowian. A wszystko za sprawą muzyki Bachów, która wciąż odkrywana jest na nowo. – Muzyka Bachów to muzyka niezgłębiona. Myślę, że naszego życia wspólnie nie starczy, żeby ją prezentować w całej okazałości, tym bardziej, że pokazuje się ona w coraz to różnych wariantach, czego dowodem jest dzisiejszy wieczór, podczas którego transkrypcje jazzowe Jana Sebastiana ujrzą światło po raz pierwszy – dodał dyrygent Chóru Filharmonii Częstochowskie „Collegium Cantorum”.
O fenomenie rodziny Bachów, a także o wspaniałości muzyki, którą stworzyli, mówił również dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. – Myślę, że rodzina Bachów jest wspaniałą grupą muzyków i popularyzacja ich muzyki jest bardzo ważna dla całego środowiska muzycznego Częstochowy, dlatego chcemy przybliżać tę muzykę w różnej formie mieszkańcom naszego miasta. (…) To jest rzecz niespotykana, żeby tak liczna grupa wywodząca się z tej samej rodziny przygotowała i skomponowała tak wspaniałą muzykę – zaznaczał Ireneusz Kozera.
Kolejny festiwalowy wieczór już dziś (24 września). Tym razem melomani będą mogli usłyszeć muzykę Bacha i Händla w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Śląskiej. Początek koncertu o godz. 19.00.

KK