Czarne skarby

Dźwięki gramofonu, płyty CD, czarne krążki oraz zapach frytek dochodzących zza drzwi. Tak! To kolejna edycja Melomanii!

19 marca w Częstochowskiej Konduktorowni odbywa się kolejna edycja spotkania z niecodziennym klimatem. Płyty winylowe, płyty CD, gramofony i mnóstwo pasjonatów zainteresowanych powiększeniem swojej prywatnej kolekcji płyt. Melomania w Częstochowie to coś, o czym większość osób już wie, ale nie wszyscy wiedzą jak dbać o ten specjalny sprzęt, jak impregnować płyty, poprawiać ich brzmienie. O tym wszystkim opowiada Maciej Grabałowski Delta Audio:

– Do płyt jak i do sprzętu trzeba podchodzić bardzo delikatnie. To są rzeczy kultowe, o które trzeba dbać, a w zamian za to one odwdzięczą się pięknym brzmieniem. Najczęstszym błędem jest położenie płyt jedna na drugą. Przez wzajemny nacisk płyty się niszczą. Trzeba je stawiać pionowo, tak żeby były o siebie oparte, wtedy napewno nie stanie im się krzywda. Drugą ważną rzeczą jest ochrona płyt przed kurzem. Są do tego specjalne woreczki antystatyczne, które chronią je przed nim, na dodatek oczywiście specjalne opakowania, okładki. Płyta winylowa sama się nie zniszczy, ona potrafi służyć przez wiele, wiele lat. Kolejnym sposobem jest umycie płyty pod wodą ze specjalnym płynem i ultra dźwiękami. Podczas takiego mycia wypłukuje się cały kurz z rowków płyty i brzmienie staje się jeszcze bardziej przejrzyste. U nas na Melomanii, posiadamy specjalny sprzęt do tego, aby myć płyty, więc każdy może skorzystać, a także zasięgnąć rady co do swojego sprzętu i płyt.
Dziś w programie zaproszeni byli szczególni goście, którzy swoim występem urozmaicili wydarzenie, a krótko o nich mówił Paweł Mikołajczyk:

-Dzisiejszymi gośćmi będą: Jacek Magilla Kosiński, wokalista zespołu ,,Zwłoki” kultowego zespołu na Polskiej scenie rocka, oraz Paweł Pavulon Mielczarski menadżer zespołu ,,zwłoki” i wielu innych znanych zespołów w Polsce. Jacek Magilla gra z zespołem muzykę punkową, tzw. muzykę buntu. Będzie opowiadać o całej historii zespołu, jego opowieść przepleciona będzie fragmentami muzyki zespołu, a Paweł Mielczarski opowie o swojej pracy nie tylko jako menadżera, ale także jako prezentera radiowego.

Pasjonaci znają to miejsce, znają ten muzyczny rytuał obchodzenia się z płytą. Wszystkich, którzy nie mieli nigdy doświadczenia z gramofonową muzyką na czarnych krążkach, zapraszamy do odwiedzenia Melomanii. Więcej informacji odnośnie wydarzeń i kolejnych edycji, znaleźć można na ich fanpage’ u na facebook’u, lub w aktualnościach na naszej stronie.

Zdjęcia i relacja: Dominik Nienartowicz