Czas świętowania – zbliżają się 23. Dni Częstochowy

dni czewy

Zgodnie z coroczną tradycją, wraz z końcem sierpnia, Częstochowa obchodzi swoje święto. To moment, kiedy powinniśmy być razem, razem świętować, niezależnie od wieku, poglądów czy zainteresowań – przekonuje Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta. Program 23. Dni Częstochowy okazał się zaskakujący, nawet dla samych organizatorów.

Święto miasta będzie miało swoje oficjalne otwarcie, zgodnie z jego datą, 26 sierpnia (środa) na szczycie jasnogórskim, gdzie odbędzie się uroczysta msza święta. Tradycyjnie, wszyscy zebrani będą mogli wspólnie podzielić się wieczorną modlitwą w intencji Częstochowy pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

W piątek, 29 sierpnia, otwarty dla wszystkich będzie Park Miniatur Sakralnych na Złotej Górze, miejsce warte odwiedzenia nie tylko ze względu na najwyższą na świecie figurę papieża Jana Pawła II, ale także dla zobaczenia panoramy miasta. Jeszcze tego samego dnia, włodarze Częstochowy, na czele z Prezydentem Miasta, Krzysztofem Matyjaszczykiem, wręczą nagrody w dziedzinie kultury, jej mecenasom oraz zasłużonym artystom.

Największym zaskoczeniem tegorocznych Dni Częstochowy, jest gwiazda sobotniego wieczoru, bożyszcze nastolatek – Dawid Kwiatkowski, którego fanki tak bardzo rozgrzały skrzynki mailowe magistratu, że zaczęto zastanawiać się nad bezpieczeństwem głównych plenerowych koncertów. W związku z ogromnym zainteresowaniem, organizatorzy postanowili przenieść występy Patryka Kumóra, Saszan i Dawida Kwiatkowskiego z Promenady na Plac Biegańskiego: – Idąc za sugestiami profesjonalnej firmy, która będzie zabezpieczać ten koncert, postanowiliśmy, że przeniesiemy go na Plac, który pomieści trzy razy więcej ludzi niż amfiteatr. Zamkniemy też przylegające ulice, więc teren będzie jeszcze większy – tłumaczy decyzję Aleksander Wierny.

Główne koncerty muzycznych gwiazd młodego pokolenia, poprzedzi Festiwal Kolorów, który odbędzie się w nowo wyremontowanym Parku Lisiniec nad zbiornikami wodnymi Bałtyk Adriatyk: – Chcemy w to miejsce przyciągać częstochowian na różne sposoby, stąd pomysł, żeby ten festiwal odbył się właśnie tam. Podstawimy na Lisiniec specjalne autobusy mpk, które będą przewozić wszystkich chcących przedostać się na Plac Biegańskiego – informuje Wierny. Czy autobusy będą kursować bezpłatnie na razie nie wiadomo, organizatorzy czynią starania by tak właśnie było, tym bardziej, że wstęp na wszystkie wydarzenia i atrakcje 23. Dni Częstochowy, jest wolny.

Atrakcji jest sporo. Jeszcze tego samego dnia, przy hali sportowo-widowiskowej odbędzie się rajd pojazdów zabytkowych, które pojawią się także w centrum miasta. Miłośnicy motoryzacji będą mogli nacieszyć wszystkie zmysły w niedzielę, kiedy wraz z moto festynem „Razem Bezpieczniej” częstochowianie rozpędzą się w wyścigu na ¼ mili.

Pokaz teakwondo, Dni Inteligentnej Energii, plenerowy koncert orkiestry symfonicznej pod batutą Adama Kloca, dyrektora Filharmonii Częstochowskiej, to jeszcze nie wszystkie punkty programu. Warto zapoznać się ze szczegółami i wybrać coś dla siebie. Wbrew młodości, która władać będzie sceną w czasie sobotniego koncertu, 23. Dni Częstochowy, jak co roku, będą dobrą okazją do zjednania wszystkich mieszkańców jednego, dobrego przecież, miasta.

Sylwia Wziątek

Skip to content