„Dżentelmen” – sztuka (nie tylko) dla mężczyzn

15 kwietnia w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie aktorzy-amatorzy wystawili spektakl „Dżentelmen”. Była to sztuka edukacyjna w czterech obrazach. Poruszono w niej temat współczesnej rodziny i kryzysów, przez które przechodzi.

Reżyserem spektaklu i autorem scenariusza jest dr inż. Maria Klama-Musialska. Co ją skłoniło do napisania tej sztuki?

– Spotkanie w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w 2012 r. z dr Wandą Półtawską. Pani dr wygłosiła wtedy wykład, po którym odbywała się dyskusja. Pewien młody paulin zapytał panią Wandę, na czym polega człowieczeństwo i jak tę wartość przekazać młodym ludziom. To pytanie zainspirowało mnie do tego, żeby sztuką „Dżentelmen” udzielić na nie odpowiedzi. Ciągle słyszymy o problemach w naszych domach, ale co z tego, że tylko o nich mówimy? Trzeba zastanowić się, jak te problemy rozwiązywać i jak im zaradzać. Dlatego spektakl „Dżentelmen” składa się z czterech obrazów. Dwa z nich są negatywne – przedstawiają sytuację panującą obecnie w wielu rodzinach. Pozostałe dwa pokazują, jak powinno wyglądać życie rodzinne.

Jednym z występujących w sztuce był Grzegorz Pendrasik:

– Grałem ojca nastolatków. To moje pierwsze doświadczenie teatralne. Wcześniej statystowałem w kilku filmach. Musiałem nauczyć się dużej ilości tekstu, wchodzić w relacje z innymi aktorami i pokazać je na scenie publiczności. Zauważyłem, że teatr pełni funkcję terapeutyczną, bo musiałem się przełamać, żeby uzewnętrznić moje emocje. To było dla mnie najtrudniejsze. Jestem kawalerem, a musiałem na przykład pokazać moją relację z córką ze spektaklu. Zastanawiam się, dlaczego trafiłem właśnie do tej sztuki. Myślę, że czas pokaże, czy była adresowana również do mnie.

Po obejrzeniu spektaklu spostrzeżeniami na jego temat podzieliła się Aneta Dobrzańska:

– Ta sztuka wywarła na mnie imponujące wrażenie. Myślę, że jego przesłanie powinno dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Na tej sali powinni dzisiaj zasiąść zarówno młodzi, jak i dojrzali, bo to ci drudzy kształtują, a przynajmniej powinni kształtować młodych. Spektakl przekazuje wiele wartości, ale teraz trzeba je wprowadzić w życie – wtórował Tomasz Dobrzański, mąż przedmówczyni.

Po zakończeniu spektaklu widzowie mieli szanse zadać pani reżyser pytania. Wywiązała się również ciekawa dyskusja dotycząca m.in. wychowania odpowiedzialnych mężczyzn i poszanowania życia ludzkiego.

Całość poprowadził Krzysztof Witkowski, pomysłodawca i właściciel Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Sztukę można obejrzeć pod poniższym linkiem.
Dżentelmen

Gorąco polecamy!

MO