„JAZZtochowa” 2015

jazztochowa_strona

19 września w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” wystartowała kolejna edycja festiwalu „JAZZtochowa”, podczas którego można usłyszeć gwiazdy polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej. Jako pierwsi zaprezentowali się muzycy z międzynarodowego tria „K” Project – Krzysztof Majchrzak, Pete Drungle i Philippe „Pipon” Garcia.

Dyrektor częstochowskiego Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” Tadeusz Piersiak zdradza, jakie zespoły i nazwiska pojawią się podczas kolejnego sezonu jazzowego w  Częstochowie.

W październiku dyrekcja OPK przewidziała koncert składający się z dwóch części. Pierwsza z nich – jak na razie – pozostaje niespodzianką. – Podpisujemy umowę z gwiazdą światowej wokalistyki o nazwisku, które na pewno jest znane wszystkim, nie tylko fanom jazzu – mówi dyrektor OPK. Wiadomo jednak, że drugim członem tego koncertu, odbywającego się w Filharmonii Częstochowskiej, będzie polska premiera płyty zespołu Graal, pt. „Czarne 13”. Jest to formacja prowadzona od kilkunastu lat przez częstochowianina Antoniego „Ziuta” Gralaka.

W listopadzie na scenie OPK będzie można usłyszeć wybitną wokalistkę jazzową Beatę Przybytek, która jest m. in. laureatką nagrody im. Mateusza Święcickiego – „Mateusz” Trójki 2013 za ostatnią płytę. – Jest ona wokalistką o ogromnym dorobku i wielkiej uniwersalności, bowiem choć ma warsztat jazzowy, śpiewa różne gatunki współczesnej muzyki – mówi Tadeusz Piersiak. Wokalistce będą towarzyszyć: Bogusław Kaczmar na fortepianie, Adam Kowalewski na kontrabasie i Arkadiusz Skolik na perkusji.

W grudniu na deskach sceny „Gaude Mater” wystąpi znany duet Kinior/Jackson. – Włodek Kiniorski jest znakomitym saksofonistą, który grał z najlepszymi przedstawicielami muzyki jazzowej i nie tylko jazzowej. Jackson Wolski od lat realizuje swój „Tam Tam Project”. (…) Jako duet zaproponują nam swoją muzykę improwizowaną – mówi dyrektor OPK.

W styczniu wchodzimy we współpracę z klubem Krzysztofa Stacherczaka, a to z tej przyczyny, że w Częstochowie zagra oczekiwany Wojtek Mazolewski Quintet – zdradza nam Tadeusz Piersiak. Muzycy, którzy przyciągają setki fanów, zagrają w Częstochowie materiał ze swojej ostatniej płyty pt. „Polka”.

W lutym, również w Klubie Muzycznym Stacherczak, odbędzie się kameralny koncert Ed Cherry Trio. Ed Cherry to gwiazda amerykańskiego jazzu. Przyjeżdża do Polski po raz trzeci i zagra tylko dwa koncerty – w Katowicach i Częstochowie.

Ostatnia propozycja pod hasłem JAZZtochowa to Wojtek Karolak Trio. – Wojtek Karolak jest znaną postacią, nie tylko dla tych, którzy interesują się jazzem. Wspaniały muzyk, wspaniały człowiek, oryginał – opowiada o muzyku dyrektor OPK. Jak zdradza Tadeusz Piersiak, być może będzie to ostatnia okazja do usłyszenia Wojciecha Karolaka na wyjeździe, poza Warszawą.

Jak widać, kolejny sezon jazzowy w Częstochowie zapowiada się niezwykle interesująco. Bilety na koncerty do nabycia w Ośrodku Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego 1.

AŁ