Koncert Noworoczny „Świat walca”

W niedziele, 7 stycznia o godz. 18.00 w sali koncertowej filharmonii odbędzie się Koncert Noworoczny „Świat walca”.
Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Katarzyna Dondalska – sopran koloraturowy, Adam Klocek – dyrygent.

Katarzyna Dondalska należy do grona najwybitniejszych wirtuozów sopranowej techniki koloraturowej we współczesnej wokalistyce, przez Barbarę Bonney nazwana „ósmym cudem świata”. Artystka wraz z Orkiestrą Filharmonii zaprezentuje najpiękniejsze walce wiedeńskie, angielskie i francuskie

Katarzyna Dondalska – wyjątkowej klasy sopranistka koloraturowa młodej generacji, rozpoczęła swoją karierę muzyczną w wieku pięciu lat, grając na skrzypcach. Bardzo szybko osiągnęła sukcesy na koncertach i w konkursach, zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. Ale drzemał w niej jeszcze większy talent, który tylko czekał na to, by go wydobyć w pełnej okazałości: a mianowicie niezwykły głos artystki o „prawie nieograniczonej wysokości”. Katarzyna Dondalska, urodzona w Bydgoszczy, rozpoczęła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem wielkiej Maestry Haliny Mickiewiczówny. Od pierwszych lekcji wiadomym było, że w klasie mistrzyni koloratury pojawił się talent o niepospolitych możliwościach. Po roku nauki w gdańskiej uczelni, Katarzyna Dondalska kontynuowała swoje wykształcenie w Niemczech w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu. Przy wsparciu i mentorstwie swoich profesorów: Grigorija Żyslina (skrzypce) i Jutty Bucelis-Dehn (śpiew), ukończyła studia uzyskując dyplom – i to w obu specjalnościach z wyróżnieniem! Artystka kształtowała i doskonaliła bez przerwy swoją niezwykłą sceniczną osobowość na podjętych następnie studiach podyplomowych klasy mistrzowskiej, które ukończyła w 2002 r. Brała również udział w kursach mistrzowskich u tak renomowanych artystów międzynarodowych, jak światowej sławy śpiewaczka Sylvia Geszty. Katarzyna Dondalska jest finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych (Cardiff Singer of the World Festival, Międzynarodowy Konkurs im. Francisco Viñasa w Barcelonie, Konkurs Śpiewu Koloraturowego „Sylvia Geszty”, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Telewizji ARD, Międzynarodowy Konkurs Śpiewaczy w s’Hertogenbosch). W latach 1998–2000 występowała na scenie Stadttheater Heidelberg. W roku 2011 otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyka w Akademii Muzycznej w Gdańsku.