Ku pamięci 7 Dywizji Piechoty

Walczyli, przelewali swoją krew, bronili kraju i Częstochowy – 7 Dywizja Piechoty, bohaterowie 1939 roku.

Aby upamiętnić ich działania, Muzeum Częstochowskie oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach organizują poświęconą im wystawę. O pomyśle opowiada organizator, historyk Mariusz Grzyb z Muzeum Częstochowskiego:

– Pochodzę z takich czasów, kiedy o walkach 7 Dywizji niewiele mówiono i pisano. Brat pradziadka był żołnierzem i były pewne opowieści rodzinne. Dlatego zainteresowałem się i chciałem dowiedzieć się, czy toczyły się tutaj jakieś walki.

Jednak nie tylko zainteresowanie historią kraju oraz regionu przyczyniło się do powstania takiej wystawy. Była to przede wszystkim chęć oddania czci broniącym ojczyzny, którzy zostali przez wielu zapomniani:

– Ludność z miejscowości, gdzie 7 Dywizja walczyła, została ewakuowana, w związku z tym w relacjach ludności ta bitwa się nie zachowała. W mieście nie ma właściwie żadnej tablicy ani pomnika poświęconego żołnierzom 7 Dywizji, oprócz tablicy na kościele św. Jakuba. Ponadto w 7 Dywizji walczyło i służyło wielu mieszkańców Częstochowy.

Dzięki zachowanym militariom częstochowianie podczas wystawy będą mogli poznać bliżej historię walczących w 7 Dywizji Piechoty:

– Na wystawie chcemy pokazać wiele zdjęć, które w inny sposób przedstawią wojsko polskie. Poza tym chcemy pokazać nieco broni, mundurów, dokumentów związanych z 7 Dywizją.

Wernisaż wystawy „7 Dywizja Piechoty. Zapomniani bohaterowi 1939” odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 17.00 w Pawilonie Wystawowym w parku im. Stanisława Staszica. Radio Fiat i portal czestochowskie24.pl objęły wydarzenie patronatem medialnym.

AK

źródło foto: Muzeum Częstochowskie