Myśląc sercem

Na 95. spotkanie „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” przyjechał Dariusz Jakubowski – aktor znany m.in. z takich seriali jak „Ekstradycja” czy „Na dobre i na złe”. Razem z Katarzyną Thomas i Piotrem Szafrańcem przedstawił publiczności misterium Słowa, będące dialogiem artystów ze Świętym Janem Pawłem II.

Pomysł na projekt o tytule „Myśląc sercem”, powstał w 2012 roku. Porusza temat miłości, piękna, cierpienia, wolności oraz śmierci – o czym mówi Dariusz Jakubowski, aktor oraz autor całej koncepcji.

– Dialog artysty każdego z prorokiem. Chodzi o to, że Ojciec Święty napisał kiedyś list do artystów. Zwracał się z prośbą o tworzenie nowych epifanii piękna i żeby je przejawiać światu. „Myśląc sercem” jest artystyczną formą odpowiedzi na zawołanie. Nie zgadzamy się też na tzw. skremówkowanie proroka tzn. sprowadzenie Ojca Świętego do śpiewania Barki, jedzenia kremówki czy machania laseczką.

Artyści chcieli pokazać, jak wielki dorobek pozostawił nam Jan Paweł II. Spektakl pokazywany był m.in. w Rzymie, w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej oraz wielu innych polskich i zagranicznych miejscach. Na życzenie publiczności nawet po kilka razy. Jak dodaje Dariusz Jakubowski – spektakl to podróż od romantyzmu do współczesności.

– Jan Paweł II rzuca jakieś fragmenty na temat swoich przemyśleń: ojczyzny, prawdy, miłosierdzia, wolności, a artyści na to odpowiadają poprzez swoją twórczość. Jest Lutosławski, Szymanowski, Bach, Haydn i w literaturze podróż od monologu romantycznego do współczesności.

W Częstochowie publiczność mogła zobaczyć widowisko w ramach 95. spotkania „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” – o czym mówi Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali.

– Każdego osiemnastego dnia miesiąca o godz.18 spotykamy się z ludźmi, którzy coś o Janie Pawle II wiedzą i chcieliby z jego nauk nam przekazać. Pan Dariusz Jakubowski jest właśnie taką osobą. Mam nadzieję, że będziecie przychodzić, bo zostało nam jeszcze pięć spotkań, koncertów z cyklu.

„Myśląc sercem” odwołuje się do idei bliskiej Janowi Pawłowi II. Spektakl ma wywołać u widza skupienie i chęć przemyślenia swojego postępowania.

ABK