Na ludową nutę – II dzień Festiwalu im. B. Hubermana

Za nami drugi dzień XII Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. W niedzielę 23 września w Filharmonii Częstochowskiej królowała muzyka ludowa i góralska, a to za sprawą koncertu „Folk nie z tej ziemi”.

Orkiestrze Filharmonii Częstochowskiej pod dyr. Adama Klocka towarzyszyła grupa etno-jazzowa „LAUTARI”. Jej twórczość osadzona jest w tradycjach muzycznych środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Kaukazu. Grupa „LAUTARI” wystąpiła w składzie: Maciej Filipczuk – skrzypce, Jacek Hałas – fortepian i akordeon, Michał Żak – klarnet, flet, szałamaja, Marcin Pospieszalski (gościnnie) – kontrabas.

Podczas koncertu „Folk nie z tej ziemi” zagrała również Kapela Maliszów, która czerpie inspiracje z tradycyjnej muzyki Beskidu Niskiego, ale również z tańców i przyśpiewek z różnych regionów Polski. Kapelę tworzą: Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew, Zuzanna Malisz – basy, bęben, śpiew i Kacper Malisz – pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa.

Koncert poprowadziła Regina Gowarzewska.

W poniedziałek 24 września w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej w koncercie „Pieśń o Ziemi” wystąpi Aleksandra Szwejkowska-Belica (skrzypce) i Cezary Sanecki (fortepian). Rozpoczęcie o godz. 19.00.

Maciej Orman

wykorzystano fragmenty programu XII Festiwalu Wiolinistycznego

opracowanego przez Impresariat Filharmonii Częstochowskiej