Narodowe Czytanie w Parku Staszica

DSCF5251

W sobotę (5.09) po raz czwarty odbywa się w Polsce Narodowe Czytanie. W tym roku popularyzowana jest proza Bolesława Prusa. W całym kraju czytana jest „Lalka” – prawdopodobnie najwybitniejsza polska powieść pozytywistyczna.

W Częstochowie Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godz. 12.00 i trwało do godz. 15.00, po czym odbył się koncert jazzowy Michał Rorat Trio. Ze względu na charakter i miejsce przedsięwzięcia, wielu słuchaczy nie planowało wzięcia w nim udziału. – Jest to impreza plenerowa, znajdujemy się w Parku Stanisława Staszica, i publiczność stanowią spacerowicze, którzy na moment, przechodząc w Parku obok Altany, przystają, żeby posłuchać fragmentów „Lalki”, ale są też osoby, które siadają na dłuższą chwilę – mówiła w trakcie Czytania Agnieszka Lipińska z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UMCz.

W Narodowym Czytaniu wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk. – Czytają nam parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta Częstochowy, czytają przedstawiciele mediów, ludzie sportu, ludzie reprezentujący różne środowiska twórcze i kulturalne naszego miasta – wyjaśniła Agnieszka Lipińska. – W tej chwili czyta p. Aleksandra Mieczyńska, jako jedna z przedstawicieli mediów. Czytała Agnieszka Łopacka, aktorka naszego Teatru. Będzie nam jeszcze czytał muzyk Michał Rorat, będzie czytał bokser Marcin Najman, siatkarz Radosław Panas.

Narodowe Czytanie zainaugurował w Ogrodzie Saskim w Warszawie przed południem Prezydent RP, Andrzej Duda. Prezentowana m.in. w częstochowskiej Altanie Parkowej „Lalka” Bolesława Prusa to powieść obyczajowa publikowana pierwotnie w warszawskim „Kurierze Codziennym”, prezentująca gospodarcze, intelektualne, polityczne przemiany zachodzące w polskim społeczeństwie w XIX w.

Krzysztof Rygalik