Orkiestra Dęta z Przedborza w częstochowskiej altanie

Tradycyjnie w okresie wakacyjnym park Staszica rozbrzmiewa muzyką orkiestr dętych, kapel podwórkowych, czy zespołów kameralnych.

A to wszystko w ramach cyklu spotkań „Koncerty Letnie w Altanie Parkowej”, które są organizowane w każdą niedzielę od końca czerwca do końca sierpnia. Najbliższe spotkanie 11 sierpnia urozmaici słuchaczom Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Przedbórz. O jej historii opowiada Mariusz Pakosz, wiceprezes orkiestry:

– Orkiestra została utworzona pod koniec lat 90 przez Andrzeja Rakowskiego z kilkoma mieszkańcami Przedborza. Nie była to tylko orkiestra dęta, ponieważ uczestniczyły w tym również inne instrumenty. Niedawno jednak powstała nowa orkiestra, w której tworzenie został zaangażowany Krzysztof Jabłoński, który ją buduje.

Orkiestrę, która prężnie działa i przyciąga coraz więcej młodych ludzi, chcących rozwijać pasję muzykowania:

– Obecnie ta orkiestra jest zbudowana głównie z młodzieży. Cały czas orkiestra jest w rozbudowie, staramy się pozyskiwać nowe instrumenty. I będziemy robić wszystko, żeby orkiestra się rozwijała.

Grupa licząca blisko 40 osób zdobyła już pierwsze wyróżnienia oraz prężnie działa na arenie gminnej, biorąc udział w konkursach oraz wszelkiego typu wydarzeniach:

– Głównie obsługujemy uroczystości lokalne w Przedborzu. Już dwa razy byliśmy na Festiwalu Orkiestr Dętych w Więcławicach i za pierwszym razem dostaliśmy wyróżnienie.

Młodzieżową Orkiestrę Dętą Gminy Przedbórz będzie można zobaczyć i posłuchać w najbliższą niedzielę 11 sierpnia o godzinie 17.00 w altanie parkowej Parku im. Stanisława Staszica w Częstochowie.

AK

źródło foto: Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Przedbórz