Podniebna pasja

DSCF6272

W niedzielę (20.09) w częstochowskim Gabinecie Wybitnych Częstochowian w Ratuszu odbyło się otwarcie wystawy poświęconej dokonaniom sportowym oraz życiu prywatnemu Jerzego Ostrowskiego, modelarskiego mistrza. Wystawa nosi tytuł „Podniebna pasja”. Jest otwarta dla zwiedzających od dzisiaj do ok. 10 stycznia.

Jerzy Ostrowski był wielokrotnym mistrzem świata w modelarstwie, natomiast ilość zdobywanych przez niego nagród na zawodach międzynarodowych, krajowych, regionalnych jest trudna do oszacowania. Mistrz modelarski był doceniany m.in. w Anglii (wicemistrz świata 1970 r.), we Francji (mistrz świata 1972 r.), w Stanach Zjednoczonych (wicemistrz świata 1974 r.) czy w Szwecji (mistrz świata 1976 r.). Budowa każdego samolotu kosztowała nie tylko bardzo wiele wysiłku. – To była mrówcza, długoletnia praca. Około czterech lat trwało budowanie tych największych modeli. Wymagało to zgromadzenia, w pierwszym rzędzie, solidnej dokumentacji, do której dostęp był trudny. Wymagało to również zdobycia materiałów, o które w tamtych czasach, mówimy o latach 60., 70., było bardzo trudne – mówi Halina Ostrowska, żona modelarza. – Trzeba było potem codziennej, mrówczej, rzetelnej pracy, aby taki model zbudować.

Wystawa składa się nie tylko z wielu zbudowanych modeli, ale także ze zdjęć, proporców, wyboru dyplomów, pucharów, medali, a nawet zaprezentowany został warsztat konstruktorski. Dodatkowo otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja na Placu Biegańskiego samolotu „Experimental”, sprawnego samolotu zbudowanego własnoręcznie przez Jerzego Ostrowskiego. – Jest to jego ostatnie skończone dzieło. Pracował nad nim 5 lat, do ’83 roku. W tymże roku został oblatany, […] przez innego pilota Aeroklubu Częstochowskiego, ale Jerzy Ostrowski odbył krótkie szkolenie lotnicze w Aeroklubie Częstochowskim i później wykonywał na tym samolocie loty samodzielnie – mówi Roman Antonowicz, prezes Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, były szybownik, skoczek spadochronowy i modelarz. „Experimental” był ówcześnie najprawdopodobniej jednym z dwóch prywatnych samolotów w PRL. – Zbudował ten jednoosobowy samolot […] w piwnicy spółdzielnianego bloku, dlatego jest to samolot, który ma rozpinane skrzydła, kadłub i był montowany dopiero po wyjęciu z piwnicy – wyjaśnia Halina Ostrowska. „Experimental” zajął III miejsce na III Ogólnopolskim Zlocie Konstruktorów Amatorów Lotniczych w Lesznie w 1984 r.

Jerzy Ostrowski nie zniknął z ludzkiej pamięci. Nie zapomnieli o nim oczywiście najbliżsi krewni. – Jego osoba jest cały czas obecna w moim życiu, głównie z powodu corocznie rozgrywanego Memoriału [Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego], z powodu pamiątek, które zostały po ojca i z powodu tych wszystkich osób, które cały czas są częścią mojego i naszego życia. Jest mnóstwo pamiątek, mnóstwo ludzi, którzy pamiętają i wspominają dokonania mojego ojca – mówi Jerzy Ostrowski junior.

Jerzy Ostrowski (1935-1985) został odznaczony Złotym i Srebrnym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. Organizatorami poświęconej mu wystawy „Podniebna pasja” są Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa, Muzeum Częstochowskie oraz Aeroklub Częstochowski.

Krzysztof Rygalik